40 yaş üstü kadın ve erkeklerde cinsellik nasıl olmalı? Uzmandan…

Paylaş

İnsanlar yaşın ilerlemesiyle birlikte cinsellikte farklılıklar olabileceğini düşünürler. Bu düşüncede kısmen haklılar. Ancak değişmeyen bir gerçeklik eğer kişi sağlıklıysa cinsel istek değişmez. Bununla birlikte cinsel işlevlerin bir kısmında değişiklikler olur. Bunların bir kısmı insanları korkuttuğu için ilaçlar gibi, başka yöntemlere başvurabiliyorlar. Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney 40 yaş sonrası kadın ve erkeklerde cinselliğin işleyişi hakkında bilgiler verdi.

40 yaş sonrası kadınlarda cinsellik

Paylaş

40 yaş sonrası kadınlarda cinsellik

Kadınlarda 40 yaşından sonra kendi bedenleri ile ilgili olumsuz düşünceler gelişebilir. Bu durum, cinsellikten uzak durmalarına neden olabilir.Kadın için belirli bir yaşın üzerinde cinsellikle ilgili toplumsal yanlış öğrenmeler, kadınları cinsellikten uzaklaştırabilir.Uzun süreli partner ilişkisinde kadının cinsel olarak, hem karşı tarafı hem de kendi bedenini tanıması cinselliğin daha doyumlu yaşamasını sağlar.Kadınların cinsellikte aktif dönemlerinin başlangıcında, orgazm süresi uzunken yaşla birlikte kısalır. Bu da kadının bir cinsel birleşmede, birden fazla orgazm olmasını sağlayabilir.

Paylaş

Kadınların menopoz sonrası da, aktif cinsel yaşantıları devam edebilir.Menopoz sonrası hamilelik riskinin ortadan kalkması, kadının daha güvenli ve rahat cinsellik yaşamasını sağlar.40 yaş sonrası menopoz belirtileri, bazı kadınları, cinsellikten uzaklaştırabilir.Menopozla birlikte kuruluk ve orgazm süresinde uzama, rahatsız edici olabilir. Ancak bugün kuruluk için bazı tedaviler yapılabiliyor.Bu yaşlarda, tıbbi nedenlerle ilaç kullanımının artışı, cinsel istekte azalma yapabilir. Böyle durumlarda, hekimle görüşmesi ve sorununu paylaşması oldukça önemli.

Paylaş

“Beyne pıhtı atılma riskini çoğaltıyor”

Öte yandan, Op. Dr. Hande Akbaş, 40 yaş üstü kadınların doğum kontrol haplarını bırakması gerektiğini söylüyor. Akbaş, “En güvenilir doğum kontrol yöntemlerinden biri haplar. Ama 40 yaşına gelmiş kadınların kullanmasını önermiyoruz. Çünkü beyne pıhtı atılma riski çoğalıyor. Ayrıca 10 yıldan fazla bu hapların içilmesi meme kanseri riskini artırabiliyor” dedi.

40 yaş üstü erkeklerde cinsellik

Paylaş

40 yaş üstü erkeklerde cinsellik

Erkeklerde cinsel eylemde sertleşmede zaman zaman azalma olabilir. Ancak erkeklerin büyük bir kısmında sigara ve alkol kullanmıyorsa, cinsel yaşamında fazla değişiklik yaşanmaz.Erkeklerin büyük bir kısmı cinsel aktif dönemlerin başlarında erken boşalma problemi ile karşı karşıya kalabiliyor. Ancak yaşla birlikte erken boşalma sorunu ortadan kalkar ve alınan zevk miktarı artar.Tek partnerli ilişkilerde partnerini daha iyi tanıdığı için cinsel ilişki daha zevkli bir hal alır.40’lı yaşlarda, orgazmdan sonra tekrar sertleşme için gereken süre uzar. Dolaysıyla bir gecede birden fazla birleşme yaşaması daha zor bir hal alır. Ancak bu süre 24 saati geçiyorsa bunun için bir tıbbi bir yardım almaları gerekir.

Piyasadaki cinsel gücü artıran ilaçlara dikkat

Paylaş

Piyasadaki cinsel gücü artıran ilaçlara dikkat

Yaşın ilerlemesi sonucu sorumlulukların artışı ve stresli yaşantının artması, kişide cinsel isteksizlik oluşturabilir. Bu durumda psikolojik yardım almak iyi olabilir.40 yaş üstü oluşan bazı sağlık problemleri ve kullanılan ilaçlar cinsellikte sorunlara neden olabilir. Erkekler bu durumu mutlaka hekimiyle paylaşmalı.Bazı erkekler, bu yaştan sonra farklı kişilerle cinsel deneyim yaşayarak, cinselliğini test etmek isterler. Ancak burada risk; yeni birisiyle cinsellik yaşanırken olası bir cinsel sorun kişi için daha yıkıcı sorunlar oluşturabilir.Günümüzde ne yazık ki bazı kişiler herhangi bir hekime danışmadan, cinsel gücü ve sertleşmeyi artıran ilaçlar kullanıyor. Ancak bu ilaçların başka organlara etkisi ve uzun kullanımda oluşabilecek yan etkileri konusunda fikir sahibi değiller. Mutlaka hekime başvurarak ilaç kullanılması gerekiyor.

İlgili Haber
40 yaş sonrası erkeklerin ortak sorunu: Prostat büyümesi
40 yaş sonrası erkeklerin ortak sorunu: Prostat büyümesi

40 yaş üstü cinsellik 40 yaş ve üzerinde cinsel yaşam nasıl olmalı Yaşlılıkta cinsellik nasıl olmalı yaşlılıkta cinsellik cinsel gücü artıran ilaçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.