AB, 110 bin doz ‘maymun çiçeği’ aşısı alıyor

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, maymun çiçeği virüsüne karşı tedbir alıyor. AB Komitesi’nin sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AB ülkelerinin sıhhat bakanlarıyla gerçekleştirileceği toplantı öncesi açıklamalarda bulundu.

Kyriakides, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün muahedeye imzalanacağını söz etti. Aşıların AB fonlarıyla satın alınacağını söyleyen Kyriakides, aşıya “en çok muhtaçlığı olan” ülkelere birinci doz teslimatlarının haziran sonunda başlayacağını vurguladı.

Bavarian Nordic’ten yapılan açıklamada da teslimatın çabucak başlayacağı ve önümüzdeki aylarda tamamlanacağı tabir edildi.

VAKA SAYISI ARTIYOR

AB Komitesi’ne nazaran 19 üye ülkeden ve ayrıyeten AB üyesi olmamasına karşın aşı tedarik edilecek Norveç ve İzlanda’dan yaklaşık 900 maymun çiçeği hadisesi bildirildi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) son açıklamasına nazaran hastalığın endemik olmadığı ve birden fazla Avrupa’nın batısında yer alan ülkelerde olmak üzere dünya genelinde yaklaşık bin 300 maymun çiçeği olayı tespit edildi.

Vakaların yayılmaya başlamasından bu yana Almanya, İspanya ve Danimarka üzere birçok Avrupa ülkesi, aşı satın almak üzere planlarını açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.