AB uygun buldu: Bir ülke daha Euro’ya geçiyor

Avrupa Birliği (AB) Kurulu, euro para ünitesini kullanmayan Birlik üyesi ülkelerin Euro Bölgesi’ne iştirake hazırlık düzeylerinin tespit edildiği raporu yayımladı.

Raporda, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Macaristan, Polonya, Romanya ve İsveç’in Euro Bölgesi’ne iştirak sürecindeki ilerlemeleri değerlendirildi.

Hırvatistan’ın 1 Ocak 2023’te euroyu benimsemeye hazır olduğu sonucuna varılan raporda, Hırvatistan ile Euro Bölgesi’ne üye ülke sayısının 20’ye çıkacağına işaret edildi.

Raporda, Hırvatistan’ın euroya geçişte fiyat istikrarı, kamu maliyesi, döviz kuru ve uzun vadeli faiz oranı üzere kriterleri yerine getirdiği kaydedildi.

Ülkenin euroya geçişine ait sonuncu kararın Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Merkez Bankasının (ECB) görüşlerini bildirmesinin akabinde temmuz ayında AB Kurulu tarafından alınması bekleniyor.

EURO BÖLGESİ HAKKINDA

Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda, Avusturya, Belçika, Finlandiya, İrlanda, Lüksemburg ile Portekiz para ünitesi euronun Ocak 1999’da kaydi olarak yürürlüğe girmesine karar vermiş ve 2002 yılında bu para ünitesini kabul eden AB ülkelerinde euro banknot ve bozuk paraları piyasaya sürülmüştü.

Başlangıçta 11 ülkenin kullanıma başladığı euroya, 2001 yılında Yunanistan, 2007 yılında Slovenya, 2008’de Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) ile Malta, 2009’da Slovakya, 2011 yılında Estonya, 2014 yılında Letonya ve 2015 yılında Litvanya’nın geçişiyle, Avro Bölgesi toplam 19 üyeye ulaşmıştı.

Doların akabinde dünyanın en fazla kullanılan ikinci rezerv para ünitesi pozisyonunda bulunan euro, “Avrupa Para Birimi”, “ekü” ve “euro” olarak da isimlendiriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.