ABD ile Binance Arasında Neler Oluyor? İşte Yaşananlar – Webtekno

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son dönemlerde ABD hükümeti ile anlaşmazlıklar yaşıyor. Daha birkaç ay önce ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından Binance ile Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya -namıdiğer CZ- dava açıldı. Bu olayın etkileri devam ederken bu kez yeni bir dava konusu gündemde.

Binance’in ABD ayağı ile CZ, şimdi de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından dava edildi. SEC tarafından yapılan açıklamada, Binance’in ve haliyle şirket CEO’sunun ABD menkul kıymet yasalarını ihlal ettiği belirtildi. Olayı herkesin anlayacağı dilden anlatmak gerekirse SEC, Binance’in hem ABD yasalarına uymadığını hem de yatırımcıları dolandırdığını düşünüyor.

SEC, Binance’in milyarlarca dolarlık müşteri fonunu kötüye kullandığını iddia ediyor

Ülkede finansal piyasaların düzenleyicisi konumunda bulunan kurum, dev borsa aleyhine 13 suçlamada bulundu. SEC, Binance’in müşteri fonlarıyla kendi şirket rezervlerini birbirinden ayırmadığını ve bunların Zhao tarafından kontrol edilen Avrupa merkezli bir şirkete gönderildiğini iddia ediyor. Yapılan açıklamada, “Davalılar, yatırımcıların varlıklarını önemli ölçüde riske atarken kendilerini milyarlarca ABD doları ile zenginleştirdilerifadeleri kullanıldı.

Bunların yanı sıra SEC, Binance’i ABD’de kayıtlı olmayan bir ticaret platformunu çalıştırmakla ve ABD’li müşterileri ülkede bulunmaması gereken bir borsada kripto para ticareti yapmasına izin vermekle de suçladı. SEC Başkanı Gary Gensler de borsanın yasalardan kaçmaya çalıştığını belirtirken Binance’i “13 suçlama aracılığıyla, Zhao ve Binance kuruluşlarının kapsamlı bir aldatma, çıkar çatışması ve ayarlanmış bir şekilde kanundan kaçınma, açıklama yapmama” gibi şeylerle suçladıklarını belirtti.

Binance’ten açıklama geldi: “SEC’in amacı manşetlere çıkmak”

Binance ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun davasına resmi internet sitesinden yanıt verdi. Dev kripto borsası, düzenleyicinin çareler aramak yerine şikâyette bulunması konusunda hayal kırıklığına uğradıklarını belirtti. Borsa, SEC soruşturmalarında daha önce aktif olarak iş birliği yaptıklarını ve endişeleri gidermek için çok çalıştıklarını da ekledi.

Borsa ayrıca ABD’deki Binance platformundaki kullanıcı varlıklarının risk altında olduğuna dair tüm iddiaların da tamamen yanlış olduğunu, tüm kullanıcı varlıklarının güvende olduğunu aktardı. Şirket ayrıca, SEC’in amacının manşetlere çıkmak olduğunu düşündüğünü de ekledi. 

SEC, Binance’in varlıklarını dondurmak istiyor!

ABD hükümeti ile SEC arasındaki gerilimin giderek tırmanacağı aşikâr. Zira kurum, dün bu konuyla ilgili yeni bir adım attı ve Binance varlıklarının dondurulmasına karar verilmesini istedi. SEC tarafından yapılan açıklamada, bu talebin müşterileri korumak için olduğu belirtildi. Öte yandan; Binance ABD’de bulunan tüm müşteri cüzdanlarının yeni cüzdanlara taşınması ve bu cüzdan bilgilerinin ABD hükümeti ile paylaşılması da isteniyor. Pek çok avukat ise SEC’in çok agresif bir tavır içerisinde olduğunu söylüyor.

Şimdi gelelim esas meseleye: Kripto para yatırımcılarını tam olarak ne ile karşı karşıya?

İşin editoryal kısmını bir kenara bırakıp, ülkemizdeki kripto para yatırımcılarını nelerin beklediğini konuşalım. Öncelikle şunu belirtelim; SEC’in açtığı dava “Binance Global” kullanıcılarını ilgilendiren bir mesele değil. Yargıçlar olur da SEC’in başvurusunu kabul eder ve Binance ABD’nin varlıklarını dondurursa, bizlerin hayatında bir şey değişmez. Çünkü Türkiye’de Binance TR ve Binance Global kullanıyoruz.

Öte yandan; Binance’in dünyanın en büyük kripto para borsası olduğunu unutmayalım. Bu devasa şirket davalardan o kadar fazla etkilenmiyor. Çünkü CNBC’nin servis ettiği bir rapora göre SEC davasının gündeme gelmesiyle Binance’ten sadece 791 milyon dolarlık kripto çekildi. Burada Binance yerine başka bir borsadan bahsediyor olsaydık, şu an muhtemelen iflas konuşuyor olurduk. 

Aslında her “halving” öncesi yaşanan şeyler…

Nisan 2024’te Bitcoin için halving, yani yarılanma dönemi başlayacak. Halving ne zaman yaklaşsa, bu durum genelde boğa sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir. Evet, uçuk kaçık aklın almadığı yükselişlerin yaşandığı süreç… Ve ilginçtir ki Bitcoin halving’i ne zaman yaklaşsa, kripto varlıklarla ilgili olumsuz haber ve gelişmeler yaşanır. Tarih tekerrür ediyor desek yeridir…

Not: Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx