ABD, Ukrayna’ya 800 milyon dolar ek askeri yardım açıklayacak

ABD Lideri Joe Biden, İspanya’nın konut sahipliğinde başşehir Madrid’de düzenlenen 32. NATO Doruğu’nun bitiminde basın toplantısı düzenledi.

ABD Lideri Biden, birçok NATO üyesinin, İttifakın gayrisafi yurt içi hasılanın (GSYİH) yüzde 2’sini savunmaya harcama taahhüdünü aşma yolunda olduğunu belirterek bunun Ukrayna’yı desteklemek için global uğraş olduğunun altını çizdi.

Ülkesinin gerektiği kadar Ukrayna’ya yardım etmeyi sürdüreceğini vurgulayan Biden, “Önümüzdeki birkaç gün içinde, Ukrayna için yeni hava savunma sistemi dahil 800 milyon doların (askeri desteğin) duyurusunu yapmayı planlıyoruz.” dedi.

“SAVAŞ, RUSYA’NIN UKRAYNA’YI YENMESİYLE BİTMEYECEK”

Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’i savaştan evvel “Ukrayna’yı işgal ederse, NATO’nun yalnızca güçlenmekle kalmayıp tıpkı vakitte daha da birleşeceği” tarafında uyardığını anımsatarak Putin’e dünya çapındaki demokrasilerin ayağa kalkacağını ve saldırganlığına karşı çıkacağını söylediğini de aktardı.

“Bugün tam olarak bunu görüyoruz” diyen Biden, Ukrayna’nın Rusya’ya çoktan ağır bir darbe indirdiğine ve Rusya’nın milletlerarası duruşunu kaybettiğine işaret etti.

Biden, “(Savaşın) Nasıl biteceğini bilmiyorum fakat Rusya’nın Ukrayna’yı yenmesiyle bitmeyecek” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Lideri, uzun vakittir tarafsızlık geleneğine sahip Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma talebini “tarihi hareket” olarak niteleyerek İttifakın daha da güçleneceğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.