Afrika Kalkınma Bankası’ndan Nijerya’ya mali yardım: 134 milyon dolarlık kredi takviyesi verdiler

Afrika Kalkınma Bankası‘ndan (AfBD), yapılan açıklamada, AfBD‘nin Nijerya‘daki “Ulusal Tarım Büyüme Planı – Agro Pocket” programı için besin üretimini ölçeklendirmek ve geçim kaynaklarının direncini artırmak için 134 milyon dolarlık bir krediyi onayladığı belirtildi.

Programın kilit siyaset ve kurumsal ıslahatların süratli bir biçimde uygulanmasını destekleyeceği ve tarıma özel bölüm iştirakini artıracağı vurgulanan açıklamada, bunun tahıl ve yağlı tahıl üretiminin 7 milyon tondan 35 milyon tona çıkarmaya yardımcı olacağı aktarıldı.

Programın Afrika Acil Besin Üretim Tesisi ile uyumlu olduğuna işaret edilerek Nijerya’nın Ukrayna’daki savaşın tesirlerini hafifletme eforlarını da destekleyeceği söz edildi.

Açıklamada, programın ayrıyeten, iklime güçlü tarımı teşvik ettiği ve gençler ve bayanlar da dahil olmak üzere savunmasız nüfusu maksat aldığı için AfBD’nin On Yıllık Stratejisi ile de uyumlu olduğu kaydedildi.

AfBD Nijerya Ofisi Genel Müdürü Lamin Barrow, programın 5 stratejik esere öncelik vereceğini ve bunların mısır, pirinç, buğday, soya fasulyesi ve sorgumun olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.