Avrupa Uzay Ajansı, Rusya ile Mars üzerindeki iştirakini büsbütün sonlandırdı

Avrupa Uzay Ajansı, Mars’a bir gezici bir araç gönderme misyonunda Rusya ile iş birliğini resmen sonlandırdı açıkladı. ESA’nın Rusya ile iş birliğini sonlandırma kararı sonrası Avrupa’nın Rosalind Franklin isimli Mars aracı Mars’a gönderilmeyecek.

ESA, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle, Avrupa’nın Rosalind Franklin gezicisini kırmızı gezegende ömür belirtileri bulmak için sondaj yaparak örnekleri tahlil edecekti. Rosalind Franklin gezicisi Rus roketlerini kullanacaktı.

ESA daha evvel ExoMars projesi kapsamında Rusya ile iştirakin askıya alındığını söylemişti. Lakin bu sefer bu iştiraki büsbütün sonlandırdığını duyurdu.

ESA Genel Yöneticisi Josef Aschbacher, savaş ve bunun sonucunda ortaya çıkan yaptırımlar devam ettiğinden, ESA’nın ExoMars ve iniş platformunda Rusya ile olan bağlarını “resmi olarak sonlandıracağını” söyledi.

Rus uzay ajansı Roscosmos’un lideri Dmitry Rogozin ise bu açıklamaya öfkeli bir cevap verdi. Rogozin “Avrupa Uzay Ajansı lideri, Avrupa ve Rusya’da bu kararla sona eren binlerce bilim adamı ve mühendisin çalışmalarını düşündü mü? Ortak bir Mars vazifesini sabote ettiğinin farkında mı?” dedi.

Rogozin ayrıyeten “Ben de Milletlerarası Uzay İstasyonu’ndaki (ISS) mürettebatımıza Avrupa manipülatörü ERA ile çalışmayı bırakmalarını emrediyorum” diye de ekledi.

Sadece birkaç ay evvel kurulan Avrupa Robotik Kolu (ERA), Memleketler arası Uzay İstasyonundaki bu tıptaki üç robottan bir adedidir, lakin Rus Yörünge Segmenti’ne (ROS), ulaşabilen tek robottur.

Bir çift pusulaya benzeyen 11 metre uzunluğundaki robot, yükleri ISS’nin içinde ve dışında hareket ettirerek astronot ve kozmonotlara yardımcı oluyor. Ayrıyeten vazifelileri uzay yürüyüşlerinde taşıyarak “bir vinç gibi” vazifesi görüyor.

ExoMars lansmanı pandemi nedeniyle 2020’de bir sefer askıya alınmıştı, akabinde bu yıl Eylül’de fırlatma planları Mart ayındaki savaş nedeniyle askıya alınmıştı.

ESA lideri Aschbacher, geçen ay ABD uzay ajansı NASA ile Rover’ı Mars’a göndermek için ağır bir tartışma içinde olduğunu ve “yi bir iştirak bulduğundan çok emin olduğunu söylemişti.

KAYNAK: HABER7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.