Avustralya’ya giden uçak 14 saat boyunca delik ile uçtu

1 Temmuz günü Birleşik Arap Emirlikleri’nin başşehri Dubai’den kalkan bir uçakta dehşet dolu anlar yaşandı.

Emirates hava yollarına ilişkin Airbus A380 tipi uçakta kalkışından kısa bir mühlet sonra patlama meydana gelirken, uçağın sol tarafında delik açıldı.
Yolcular tarafından bildirilen haberde, Avustralya’ya giden uçakta okyanusun üzerinde gürültülü bir patlama olduğu belirtildi.

Patlamanın akabinde uçak vazifelileri, Avustralya’daki inişe kadar 14 saat boyunca uçmaya karar verirken, Brisbane’e başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Patlama sesine karşın yola devam eden pilotlar Avustralya’ya iniş gerçekleştirmesinin akabinde Brisbane Havalimanı’ndaki Hava Trafik Denetimi ile bağlantıya geçerek kalkışta bir lastiğin patladığından şüphelendiklerini belirtti.

HAVALİMANI VAZİFELİLERİ ŞOK OLDU

Şikayetin akabinde denetime gelen havalimanı vazifelileri uçağın sol tarafında delik tespit ederken, şok olduklarını aktardı.

Avustralya basınına konuşan bir yolcu, “Gürültülü bir patlama oldu ve bunu tabandan de hissettim” derken, “Kabin grubu sakinliğini korudu, yemek servisini durdurdu ve telefonu açıp kanatları, motorları denetim etti” sözlerini kullandı.

‘UÇUŞ VAZİFELİLERİNİN TUTUMU İNANÇ VERİCİYDİ’

Uçağın inançlı bir halde 14 saat boyunca başarılı bir formda uçarak iniş gerçekleştirdiği vurgulanırken, hiçbir yolcunun yaralanmadığının altı çizildi.

Loughborough Üniversitesi’nde Profesör olan Andrew Morris, uçuşta olduğunu tez ederek, “İlk başta mutlaka vahimdi. Kabin grubu önemli bir şey olabileceğini biliyordu ve çabucak kokpitle temasa geçti” derken, “Kısa bir mühlet sonra, olağan halde devam ettiler. Sakin tutumları itimat vericiydi ve felaket olmadığını biliyorlardı” formunda konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.