Bakan Karaismailoğlu: Türksat 6A’yı 2023 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türk Havacılık Uzay Sanayii Genel Müdürlüğünde imal çalışmaları süren TÜRKSAT 6A‘ya ait incelemelerde bulundu.

“5G’ye yerli ve ulusal imkanlarla geçmek için de kıymetli çalışmaları ilan ettik”

Geçen hafta İstanbul Havalimanı’nda 5G baz istasyonlarının kurulduğunu, böylelikle kelam konusu havalimanının dünyanın 5G’li havalimanları ortasına girdiğini belirten Karaismailoğlu, “Önümüzdeki günlerde 5G’ye yerli ve ulusal imkanlarla geçmek için de değerli çalışmaları ilan ettik ve süreçleri takip ediyoruz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, uydu ve uzay konusunda da değerli çalışmalar yapıldığına işaret ederek, bakanlığın uydu çalışmalarının Türksat AŞ üzerinden yapıldığını söyledi.

“Türkiye uzaya iki yeni kuşak haberleşme uydusu fırlatan nadir ülkelerden”

Türkiye’nin uydu çalışmalarının dünyada ses getirdiğini tabir eden Karaismailoğlu, tıpkı yıl içinde uzaya iki yeni kuşak haberleşme uydusu fırlatan nadir ülkelerden biri olunduğuna dikkati çekti.

Geçen yılın başında Türksat 5A’nın uzaya fırlatıldığını, haziran ayında da hizmete alındığını anlatan Karaismailoğlu, dünyanın yüzde 30’undan fazlasına, bilhassa televizyon yayıncılığına hizmet verildiğini lisana getirdi.

Karaismailoğlu, Türksat 5B’nin de geçen yılın sonunda uzaya fırlatıldığını ve geçen ay Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunulduğunu hatırlattı.

“Hedefimiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak”

Bakan Karaismailoğlu, gurur duydukları işlerden birinin de Türksat 6A olduğunu belirterek, “Tamamen yerli ve ulusal olarak üretim çalışmaları devam ediyor. Gayemiz, 2023 yılının ikinci çeyreğinde Türksat 6A’yı uzaya fırlatmak. Büsbütün Türk mühendislerinin ve çalışanlarının emekleriyle üretilmeye davam ediyor.” dedi.

Türksat 6A’nın üretim süreçlerini takip ettiklerini söyleyen Karaismailoğlu, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Uyduya ait değerli süreçlerin geride bırakıldığını ve çalışmaların süratle devam ettiğini vurgulayan Karaismailoğlu, “Türkiye, 2023’te Türksat 6A’yı uzaya fırlattığımızda uzayda kendi uydusuyla temsil edilen birinci 10 ülkeden biri olacak.” tabirini kullandı.

“Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz”

AA’nın ahberine nazaran Karaismailoğlu, uydunun fırlatmasının Space X ile yapılacağını belirterek, bundan sonra süreçlerin daha da süratli süreceğini kaydetti.

Uydu çalışmalarının artarak devam edeceğini, Türkiye’nin bu alanda dünyada ses getiren öncü ülkelerden olacağını vurgulayan Karaismailoğlu, “Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz” anlayışıyla uydu çalışmalarını takip edeceklerini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.