BM uyardı: Irak sokakları karışmak üzere

BM Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu‘nde (BMGK) yaptığı Irak sunumunun akabinde basına açıklamalarda bulundu.

Jeannine Hennis-Plasschaert, ülke meselelerinin tahlile kavuşturulamadığına işaret ederek, “Irak sokaklarının karışmak üzere” olduğunu söyledi.

Hennis-Plasschaert, seçimlerin üzerinden yaklaşık 7 ayın geçmesine rağmen hükümetin kurulamadığını vurgulayarak, Irak siyasetinin daima kendini tekrar eden bir yapıda olduğunu belirtti.

Plasschaert, Iraklı siyasalların hükümetin kurulamaması mazeretinin gerisine sığınmaması gerektiğini kaydederek, “Asıl sıkıntı kaçırılıyor” dedi.

‘HALKIN ÖFKESİ TAŞABİLİR’

Jeannine Hennis-Plasschaert, siyasi çıkmazın yanı sıra sokaklarda silahlı kümelerin roket fırlatması üzere şiddet hareketlerinin hesabının sorulmadığı yorumunu yaparak, “Sıradan beşerler acı çekiyor. Halkın öfkesi her an taşabilir” sözlerini kullandı.

Hennis-Plasschaert, hükümet kurma görüşmelerinde uzlaşı ve diyalog daveti yaparak, “Irak’ta rastgele bir pazara gidin, halk size ulusal çıkarların, kaynakların denetimi ve güç oyunlarının gölgesinde kaldığını söyleyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

‘İHTİLAFLAR YASAL SİSTEMLE ÇÖZÜLMELİ’

Hennis-Plasschaert, Bağdat hükümeti ile Irak Kürt Bölgesel İdaresi (IKBY) ortasındaki ihtilafların yasal bir düzenekle tahlile kavuşturulmasının gerekliliğini savunarak, “Bu hususta iki tarafla da görüştükten sonra bir çıkış yolu olduğuna inanıyorum” dedi.

Plasschaert, terör örgütü PKK‘nın tehdit olmaya devam ettiği Sincar‘daki durumuna değinerek “bölgenin dış güçler ve iç bozguncuların çaba alanına dönüştüğü” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.