Boğulma sayıları korkutuyor: Uzmanlar uyarıyor

Yaz aylarında sıcaklığın tesirini gösterdiği kentlerden Adana, Gaziantep ve Diyarbakır’da birtakım çocuklar ve gençler serinlemek için vefat tehlikesini hiçe sayarak sulama kanallarında yüzüyor. Bu nedenle her yıl onlarca çocuk kanallarda boğuluyor. 

Adana’da yılbaşından bu yana 15, Diyarbakır’da 8, Gaziantep’te ise 7 kişi, boğuldu.

‘YÜZME DEĞİL SULAMA İÇİN KURULAN YAPILAR’

Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Kısmı Öğretim Üyesi Tolga Çelik, boğulmalara karşı ihtarlarda bulundu. Vefat tehlikesine dikkat çeken Çelik, serinlemek isteyenlere fiyatsız havuzları önerdi. Sulama kanallarında akıntının hayli süratli olduğuna dikkati çeken Çelik, tarım topraklarını sulamak için dizayn edilen yapılar olduğunun altını çizdi.

Orada yüzen şahısların bu sebeple hiçbir vakit inançta olamayacağını belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Bu çocuklarımızı, gençlerimizi evvel aileleri bilgilendirmeliler. Çok yeterli yüzme bilen birinin dahi sulama kanallarına girmemesi gerekiyor. Yüzme bilen ya da bilmeyen için boğulma riski birebir. Çocuklarımız serinlemek için fiyatsız yüzme havuzları tercih etmeliler. Bu tıp yerlerde eğitmenler eşliğinde inançlı formda suda durma maharetini ve yüzmeyi öğreniyorlar. Sulama kanalına giren kardeşlerimiz bir an öce bu alışkanlıklarından vazgeçip havuzlara gitmeliler.”

Adana’nın Yüreğir ilçesinde sulama kanalında yüzerek serinlemeye çalışan çocuklar, ihtarlara karşın tehlikeye aldırış etmedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.