Bu Teknikle Yıllardır Parasız Yaşıyor! Sinoplu Kezban Yenge Akaryakıta ve Elektriğe Para Vermeden Hayatın Sistemini Buldu

Uzun yıllar Almanya’da çalıştıktan sonra memleketine dönen 64 yaşındaki Kezban Karaman, Almanya’da gördüğü güneş gücü sistemini Sinop’taki köy konutunun bahçesine kurdu. Almanya’da çalıştıktan sonra emekli olan Kezban Karaman Sinop’taki köyüne yerleşti. Almanya’da yaşarken konutların bahçesinde gördüğü güneş güç sistemini köyünde de kurdu.

BU ELEKTRİĞİN HAMMADDESİ ALLAH’TAN

Elektrik faturası kederinden kurtulduğunu söyleyen Kezban Karaman, “Almanya’da bir meskenin bahçesinde gördüm. Almanya’da beşerler rüzgardan, sudan , güneşten yararlanarak güç üretiyorlar. Emekli olup Gerze’ye gelince bu güneş gücünden elektrik üreten sistemi kendi konutumun bahçesine kurdum. Her işimde kullandığım bu elektriğin hammaddesi Allah’tan. Diğerleri bu teknolojiyi bulmuş ve kullanmış. Güneşten alıyor elektrik yapıyor. Benim kullanmamda ne sakınca var?” dedi.

İki çocuk annesi Kezban Karaman Almanya’da çeşitli işlerde çalıştıktan sonra memleketi Sinop’a geri döndü. Gerze’nin Gürsöke Köyü’ne yerleşen Kezban Karaman, Almanya’da gördüğü güneş gücünü kendi köyünde de kurmaya karar verdi. Köydeki bahçeli meskeninin bahçesinin bir kısmını kuracağı güneş gücü paneline ayırdı. 150 metre karelik kısma güneş gücü paneli kuran Kezban Karaman kısa vakitte kendi ürettiği elektriğe kavuştu. Karaman konutunda kullandığı elektriği artık bahçesindeki güneş panellerinden karşılıyor.

GÜNEŞ GÜCÜNDEN ELEKTRİK ÜRETMEK FAZLA ZEKA İSTEMİYOR

Kurduğu güneş gücü sistemini herkese tavsiye ettiğini söyleyen 64 yaşındaki Kezban Karaman bilhassa gençlere seslenerek “Paranızı boşa harcamayın. Kendi elektriğinizi kendiniz üretin, azıcık başı çalışan bu sistemi kurabilir. Bu işin sıkıntı bir yanı yok” dedi. Elektrik işinden azıcık anlayan herkesin güneş gücü paneli kurabileceğini tabir eden Kezban Karaman “Ben anlayamıyorum. Neden elektrik faturası ödüyorsunuz? kentlerde beşerler bu istemi konutlarının çatısına köylerde de konutlarının bahçesine bu sistemi kurabilirler. Elektrik faturasına ödeyeceğiniz para ile de diğer gereksinimlerinizi karşılayabilirsiniz” dedi.

AKARYAKITA ELEKTRİĞE NEDEN PARA VEREYİM Kİ DEDİ

Sinoplu Kezban Karaman elektrikli bisikletinin üzerine de güneş gücü panel taktırdı. Kezban Karaman, “Neden akaryakıta elektriğe para vereyim ki? Allah bol bol vermiş ben de kullanıyorum. Bisikletime de elektrik paneli taktırdım. Artık bir yerden bir yere giderken akaryakıt de almıyorum.” dedi

ELEKTRİK FİYATLARINA 1 HAZİRAN’DAN İTİBAREN ARTIRIM GELDİ

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu bugün meskenlerde kullanılan elektriğe yüzde 15, endüstride kullanılan elektriğe de yüzde 25 artırım geldiğini duyurdu. En son elektrik artırımı 1 Ocak’ta yüzde 127 olarak gelmişti. Bugün ayrıyeten doğal gaz fiyatlarına da yüzde 10 ile yüzde 30 ortasında artırım gelmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.