Çekmeköy’de plan değişikliği: Park alanı daraltılıp konut imarına açıldı

Kapalı pazar alanı yapılmak üzere parkın yapılaşmaya açılması bölge halkının reaksiyonuna neden olan Çekmeköy’de, öbür bir parkın da alanı küçültülüp konut imarına açıldı. CHP’li Meclis Üyesi Murat Cirav, ilçedeki yeşil alanların yok edilmesine reaksiyon göstererek “Yeşil ve orman kalmadı, nefes aldığımız askeri alanda binalar yükselmeye başladı. Yakında Şile yolu üzerinde bile bina görmeye başlayacağız” dedi.

İBB Meclisi’nin haziran ayı oturumlarında, Çekmeköy Ömerli Mahallesi’ndeki dikkat çeken bir plan değişikliği gündeme geldi. Çekmeköy Belediyesi’nin plan teklifi ile bir kısmı özel bir şirkete ilişkin bir kısmı da hiçbir mülkiyete mevzu olmayan yaklaşık 21 bin 500 metrekarelik arazinin işlevlerinde düzenlemeye gidildi. Kısmen ağaçlarla kaplı boş durumdaki Ömerli Mahallesi’ndeki arazinin 4 bin 100 metrekaresi yol alanından konut alanına alandı. Yaklaşık 3 bin 500 metrekarelik park ve dinlenme alanı iptal edilerek konut alanı ilan edildi. 940 metrekarelik yol alanı da park olarak işaretledi.

PARK ALANI 2 BİN 560 METREKARE AZALTILDI

Planı kıymetlendiren İBB Planlama Müdürlüğü, park ve dinlenme alanı yaklaşık 2 bin 560 metrekare azaltıldığını, inşaat alanının bin 400 metrekare arttırıldığını belirledi. Planın park donatısını azaltıcı, nüfus yapı, ulaşım talebi ve trafik yükünü arttırdığı vurgulanarak ayrıcalıklı imar hakkı tanındığından emsal teşkil edici nitelikte olduğuna dikkat çekildi. Plan karar alınmak üzere meclise gönderildi. İmar ve Bayındırlık Kurulu park alanının 2 bin metrekare olarak düzenlenmesini uygun buldu. Komitenin kararı, AKP-MHP kümesinin ‘evet’, CHP-İYİ Parti kümesinin ‘hayır’ oyları ile kabul edildi.

“BETON DENİLİNCE AKLA BELEDİYE LİDERİ GELİYOR”

Oylama sırasında kelam alan CHP’li Meclis Üyesi Murat Cirav, halkın harekete devam ettiği Mehmet Akif Mahallesi’ndeki parkın yapılaşmaya açılması ile ilgili süreci anlatarak reaksiyonunu lisana getirdi. Cirav, şu tabirleri kullandı:

* “Lakaplar vardır. Minik serçe denilince Sezen Aksu, baba denilince akla Süleyman Demirel gelir. Çekmeköy’de beton denilince akla belediye lideri Ahmet Poyraz geliyor. 2003’de Çekmeköy’e taşındığımızda etrafımız yeşildi. Askeri alanlar sayesinde orada nefes alırdık.

* Artık yeşil ve orman kalmadığı üzere bu askeri alanlarda binalar yükselmeye başladı. Yakın vakitte Şile yolu üzerinde binalar görmeye başlayacağız. Mehmet Akif Mahallesi’nde bulunan ve o mahallede insanların kullandığı bir park alanı var.

* Artık bu yere kapalı pazar alanı yapılmak isteniyor. Aslında çabucak yanında 5-6 katlı kapalı pazar alanı var. Biz oraya yıllardır yanlış yapıyorsunuz, oraya kapalı pazar alanı yapılmaz dememize karşın yaptılar. Artık orası atıl duruyor. Burası da çok rantabıl olmayacak.

* Belediyenin asli vazifesi mahallelerinde yaşayan insanların refahını sağlamaktır, hizmet götürmektir. Maalesef ki belediyemiz oradan para kazanmaya çalışıyor. Orayı koruyan insanları insanların üzerine demirleri kaynak yaparak içeriye kilitlediler.

* Sabahın 5’inde ruhsatsız alanda hafriyat yapıldı.Projesi olmadan ihaleye çıkıldı. Zira yeni bir proje yapıldığını söylediler. İçinde İBB’ye ilişkin ağaçlar ve sulama alanları var. Gelin bu pazar alanı yerinden vazgeçin.”

“BETON DEĞİL ÇELİK KONSTRÜKSİYON OLACAK”

AKP’li Meclis Üyesi Şahmettin Yüksel de Cirav’a cevap vererek “Parkı yapılaşmaya açıyorlar, yapılaşmaya doymadılar dediler. Murat beyefendiye şunu söyleyeyim senin ne boyun, ne kilon Çekmeköy Belediye Liderimize laf söylemeye yetmez. Park yapılaşmaya açılmıyor. Parkın tamamına değil muhakkak bir bölgesine semt pazarı konulacak. Peyzaj çalışması da yapılacak. Planlarda ‘Pazar’ olarak işaretli. Pazar yeri beton değil çelik konstrüksiyon olacak. Etrafı açık yeşil alanları ile tam manasıyla zelzele toplanma alanı olacak” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.