Depremzedeler için iskan alanı kararı

MİTHAT YURDAKUL Ankara  – Köyler dahil, belirlenen kesin iskan alanlarında ve mevcut kentsel alanlarda, bakanlık tarafından onaylanacak vaziyet planları ile uygulama yapılacak. Taşınmaz mülkiyeti veya imar hakları, tamamen başka bir alana aktarılabilecek. Bu haklar üzerinden, takas ve trampa işlemi gerçekleştirilebilecek. Mülkiyet hakkı yeni bir bölgeye aktarılan vatandaşlar, üçüncü bir bölgedeki taşınmaz için doğrudan değişim işlemi gerçekleştirebilecek.

Mülkiyet aktarımı kapsamda tapu müdürlüğünde yapılan işlemler, tapu ve kadastro harçlarından, damga vergisinden ve döner sermaye ücretinden muaf tutulacak.

Bakanlık tarafından belirlenen geçici veya kesin iskan alanlarında, Mera Kanunu, Orman Kanunu ile verilen izinler, ihale kanunuyla kiraya verilen mesire yerleri, orman parkları ve taşınmazlara ilişkin kiralama sözleşmeleri, feshedilmiş sayılacak.
Kamu kurum ve kuruluşlarına ait taşınmazlar ile özel mülkiyete tabi diğer bütün taşınmazlar için bakanlık tarafından devir ve acele kamulaştırma kararı alınabilecek. Kamulaştırma işlemleri, bakanlık veya Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yürütülecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*