Enflasyonla birlikte sermayeleri eriyen sigortacılar dayanak istiyor

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, enflasyonla eriyen kârların ve sermayenin sigortacılığı zorladığını, Hazine ile menkul değer konusunda görüşmeler yapıldığını söyledi.

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Genel Sekreteri Özgür Obalı, yüksek enflasyonun sigorta edilen eserlerin hasar maliyetlerini tetiklemesiyle dalda prim üretiminin yükselmesine karşın, mali gelirlerin düşmesiyle kârlılık sorunu yaşandığını, bu nedenle sermayelerin korunması için bir menkul değer çıkarılmasının yerinde olacağını belirtti.

Obalı, bunun için Hazine ile görüşmeler yürütüldüğünü kaydetti.

Obalı, enflasyonun altında kalmayan bir getiri sağlanması hâlinde, bu menkul değerle ilgili kısa müddette sonuç beklediklerini ve dal 30-32 milyar TL fon ayırdığı için sermayelerde rahatlama olacağını tabir etti.

PRİM ARTIYOR LAKİN TEKNİK KÂRLAR ERİYOR

Tüketicilerin ödedikleri primlerin enflasyona bağlı artması nedeniyle kesimin prim üretiminde bir sorun olmadığına işaret eden Obalı, mali gelirler birebir oranda artmadığı için şirketlerin kârlarında düşüş olduğunu söyledi.

HAZİNE’DEN BÖLÜME ÖZEL BONO BEKLENTİSİ

Enflasyon nedeniyle sermaye ve kârlılıkta oluşan baskıyı azaltmak için nasıl bir tedbir alınması konusundaki soruya ise Obalı, “Biz en azından sermayemizin erimesini engelleyecek bir yatırım enstrümanı bekliyoruz. Bunu ilettik. Artık otoritenin uygunluğuna bağlı bir şey bu. Aşağı üst önemli manada da bir fon büyüklüğü buraya 30-32 milyar TL civarında olabilir” dedi.

Obalı, bu enstrümanın enflasyona endeksli olması durumunda sigorta kesimini rahatlatacağını kaydetti.

‘ÇOK SÜRATLİ BEKLİYORUZ’

Obalı, bu enstrümanın zamanlaması ile ilgili olarak ise, “Çok çabuk, çok süratli bekliyoruz… Biz hasarı birinci çeyrekte çok sert yedik. Fakat bunun peyderpey tesirinin azalacağını düşünüyoruz. Zira fiyat ayarlamamız bizim gecikmeli oluyor. Fiyatlarımızı yeni konjonktüre nazaran (enflasyona göre) ayarladık… Şu anda hissedilen prim artışlarını aslında mevcut duruma adapte olma refleksi” dedi.

Obalı, “Prim artışlarının tesirini biz önümüzdeki birkaç yıl içerisinde müspet olarak hissedeceğiz fakat o vakte kadar bizi açıkçası bu sarmaldan çıkaracak kısa vadeli ya da orta vadeli bir finansal esere gereksinimimiz var” diye konuştu.

Obalı, eserin niteliğiyle ilgili olarak nasıl bir çerçeve belirlendiği sorusunu, “Bunun büsbütün kanun koyucunun takdirine bırakıyoruz. Yani Hazine’nin SEDDK’nın da (Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu) doğal buna yeşil ışık yakması lazım. Lakin hani bizim açıkçası baktığınız vakit etkin kârlılığımız neredeyse yüzde 1 altına indi, yüzde 0,5’e gerilemiş durumda. Çok önemli bir şey var” diye yanıtladı.

Faaliyet şartları hakkında Obalı, “2023 yılı da hem Türkiye’de hem de dünyada artan maliyetler ve enflasyon nedeniyle sıkıntı geçecek görünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

KONSOLİDASYON VE YABANCI ORTAKLIK

Türkiye’de sigortacılık dalının her vakit yabancı ilgisine açık olduğunu ve hâlâ da devam ettiğini belirten Obalı, “Sigortacılık büsbütün ulusal olarak yapılacak bir şey değil. Zira reasürans diye bir dünya var. Topladığınız primleri, hasarınızı devretmek mecburiyetindesiniz ki riskinizi yönetebilesiniz. Münasebetiyle küresel ekosistemin bir kesimi olmak zorundasınız” dedi.

Sigorta kesimine ilginin hala devam ettiğinin altını çizen Obalı, “Sigorta bölümü bir ölçek, yani büyük sayılar kanunu var. Hasebiyle küçüklerin ya da aşikâr ufak boyutun altındaki sigorta şirketleri ya birleşeceklerini ya da bir ekip farklı şirketler tarafından satın almalar yoluyla önünün açık olduğunu düşünüyoruz. Tüm dünyada da var bu trend bu arada” dedi.

Uzun yıllardır kesimde konsolidasyonların gündemde olduğunu fakat mevcut şartların artık bu işin büyük ölçekte yapılması gerektiğini gösterdiğini vurgulayan Obalı, “Bu ölçeklere kavuşmak için de (konsolidasyon) kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Uygun kaideler oluştuğu takdirde ben bunların önemli manada hızlanacağı kanaatindeyim… Ölçeği büyütmek her daim sigortacılıkta olumlu tesir yaratır. Bunun olacağını düşünüyorum” dedi. (REUTERS)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.