EPDK’dan Elazığ OSB Lideri Öztürk’e hata duyurusu

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği’ne yönelik yapılan tenkitlere ait bir açıklama yaptı. Açıklamada, yönetmeliğin hazırlık basamağında bölüm paydaşlarından görüş alındığını belirtilerek, “Özellikle toplumsal medyada kelam konusu düzenlemeye yönelik tenkit hudutlarını aşan, Kurumumuza yönelik ağır hakaret ve suçlamalar içeren değerlendirmeler yapılmaktadır. Elazığ OSB İdare Heyeti Lideri Suat Öztürk hakkında kurumumuza yönelik “gangster, kent eşkıyası” biçimindeki hakaretleri sebebi ile hata duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

EPDK’dan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

Bilindiği üzere Kurumumuz tarafından dal paydaşlarının da görüşleri alınarak hazırlanan Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği evvel Konseyimiz tarafından onaylanmış akabinde 11 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Düzenlemenin hedefi daha evvel gerek Kurum Liderimiz Mustafa Yılmaz gerekse hazırlanan basın açıklamasında da vurgulandığı üzere imkanı olan bütün tüketicilerin, ‘tükettiği enerjiyi’ güneşten üretebilmesi ve gerçek tüketimi olan fakat kısıtlı kapasite ve yer sorunu sebebi ile üretim tesisi kuramayan tüketicilerin önünün açılmasıdır.

Bu düzenleme ile gerçek elektrik tüketicilerinin tüketimlerini karşılamak amacıyla elektrik üretim tesisi kurması, tükettiğini kadarını da satarak yatırımın geri dönüşünü makul müddetler içerisinde elde etmesi sağlanacaktır.

Böylece tabiatı gereği şebekeye entegrasyonunda badire bulunan kesintili üretim yapan yenilenebilir güç tesisleri, hakikaten muhtaçlığı olan tüketiciler tarafından kurulacaktır.

Getirilen kısıtın üzerindeki enerji de “YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak” bütün tüketicilere yarar sağlayacaktır.

Ancak ne yazık ki son günlerde yazılı ve görsel medyanın yanı sıra bilhassa toplumsal medyada kelam konusu düzenlemeye yönelik tenkit hudutlarını aşan, Kurumumuza yönelik ağır hakaret ve suçlamalar içeren değerlendirmeler yapılmaktadır.

TÜM PAYDAŞLARIN GÖRÜŞÜ ALINDI

Öncelikle söz etmek gerekir ki; EPDK’nın bütün düzenlemeleri her türlü tenkide açıktır. Çünkü Kurumumuz bütün düzenlemelerinin hazırlık evresinde öncelikle ilgili tüm paydaşların görüşlerini almaktadır. Bu işbirliği süreci ilgili düzenlemeler hayata geçtiğinde de devam etmekte, karşılaşılan yeni durumlara yönelik yeni düzenlemeler de acilen hayata geçirilmektedir. Kurumumuzun bu yaklaşımı bugün olduğu üzere bundan sonra da tıpkı halde devam edecektir.

SUAT ÖZTÜRK HAKKINDA HATA DUYURUSUNDA BULUNULDU

Ancak Türkiye güç kesiminin göz bebeği pozisyonunda olan, sahip olduğu 750 işçi ile ülkemiz ve bölümümüz için uğraşlı çalışmalarını sürdüren ve bu alanda yerli ve yabancı otoriteler tarafından da takdir gören Kurumumuza yönelik ağır hakaretlere karşı sessiz kalınması da beklenmemelidir.

Elazığ OSB İdare Heyeti Lideri Suat Öztürk hakkında kurumumuza yönelik “gangster, kent eşkıyası” biçimindeki hakaretleri sebebi ile cürüm duyurusunda bulunulmuştur.

Bundan sonra da tenkit hudutlarını aşan, Kurumumuza yönelik hakaret içeren paylaşım ve değerlendirmelerde bulunanlar hakkında hukuksal yola başvurulacaktır.

Özellikle vurgulamak isteriz ki; EPDK ‘şahsi menfaat peşinde koşanların değil’ milletimizin çıkarlarını korumak ile mükelleftir ve lisanssız elektrik üretiminin tüketicilerimizin sırtına bir maliyet yükü getirmesine müsaade vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.