Fransa’da rekor sıcaklar, 30 yıl içinde daha çok artacak

Küresel ısınma ve buna bağlı orman yangınları, Avrupa’yı tehdit etmeye devam ediyor.

O ülkelerden biri olan Fransa ile ilgili çarpıcı bir tespite imza atıldı.

Yazlar için 2050 tahmini

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) ve Fransa Meteoroloji Yönetimi’nin bilgilerine nazaran, ülkede 2050’ye kadar her yaz, 16 ila 29 gün, olağanın üstünde sıcak geçecek.

Rekor sıcaklıklar artmaya devam edecek

Ülkede bu yaz kaydedilen “rekor sıcaklar”, iklim değişikliği nedeniyle daha üst düzeylere çıkarak riskli bir hal alacak.

En az 5 derece artması beklenen çok sıcaklar, Fransa’da nüfusun yüzde 80’inin yaşadığı ana kara topraklarının büyük kısmında tesirli olacak.

30 yıl içinde 29 güne çıkacak

Ülkede kavurucu sıcaklar 1976-2005 yazlarında en fazla 16 gün olurken, 2050’ye kadar bu mühletin 29 güne kadar çıkacağı öngörülüyor.

İç kesitler daha riskli

Özellikle Auvergne-Rhone-Alpes’ta nüfusun yüzde 68’inin, Bourgogne-Franche-Comtee’de yüzde 47’sinin ve Occitanie’de yüzde 20’sinin olağandışı düzeydeki sıcaklıklardan etkilenmesi bekleniyor.

AA’nın aktardığına nazaran; Bretonya, Korsika, Normandiya ve Fransız Rivierası üzere kıyı bölgeleri ise iç kısımlara göre bundan daha az etkilenecek.

Sıvı kaybı ve sıcak çarpması riski

Yüksek sıcaklıkların geceleri de süreklilik arz etmesinin, bilhassa hassas bünyeli insanlarda sıvı kaybı ve sıcak çarpması üzere sıhhat problemlerini artırması bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.