Galataportİstanbul, bu hafta sonu çocukları sanat ile buluşturan Art&Kids Fest’i ağırlıyor

Galataport İstanbul, konuklarını ağırlamaya başladığı günden bu yana konut sahipliği yaptığı pek çok kültür ve sanat aktifliğine, Arka & Kids Fest ile devam ediyor. Saat Kulesi Meydanı’nda 21 ve 22 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek Arka & Kids Fest Çocuk Sanat Şenliği, birbirinden eğlenceli ve çocuk gelişimini destekleyen atölyeleri ile aktifliğe katılacak tüm çocuklara sanat ve sanatkarlarla iç içe, eğitici ve öğretici tecrübeler sunacak.

TARİH ve kültürel zenginlik açısından İstanbul’un en özel bölgelerinden Karaköy’de konumlanan Galataport İstanbul, şehrin cazibe merkezi olmasının yanı sıra sanata takviye veren projelerle de öne çıkıyor. Çocuklar için merak uyandıran ve sanata eğilimlerini destekleyici nitelikte konserlere ve şenliklere mesken sahipliği yapan Galataport İstanbul, 23 Nisan’da Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası’nın, özel olarak gerçekleştirdiği konserin akabinde bu hafta sonu çocukları sanat ve sanatkarlarla Saat Kulesi Meydanı’nda bir ortaya getirecek. Türkiye’nin birinci sanat ve çocuk şenliği olan, sanatın her kolunu çocuklara özel tecrübelere dönüştüren ve Münhasır Fikirler tertibinde gerçekleştirilen Arka & Kids Fest. hem eğlendiren hem eğiten ağır içeriği ve çocuk gelişimini destekleyen atölyeleri ile Galataport İstanbul’da çocuklara sevinçli tecrübeler sunacak.

 

Sanatın farklı kısımlarından birçok sanatçı Galataport İstanbul’da olacak

Arka & Kids Fest kapsamında 0-13 yaş ortası çocukları sanatla ve birbirinden bedelli sanatkarlarla buluşturacak olan Galataport İstanbul, çocuklara sanatla iç içe geçirecekleri iki gün vadediyor. Çocuklar, Türk fotoğraf sanatının önde gelen sanatkarları ortasında yer alan İhtilal Erbil, Ahmet Güneştekin ve Bubi ile fotoğraf atölyelerine katılabilecek ve Erin İlkcan Aslan ile kitlesel fotoğraf atölyesine de dahil olabilecekler. Bale ve dansa ilgi duyan çocuklar ise Tan Sağtürk Akedemi’nin Saat Kulesi Meydanı’nda kuracağı atölyelerinde kendilerini dansın ritmine bırakabilecekler. Galataport İstanbul’da düzenlenecek şenlikte yer alacak isimler ortasında oyuncu Bestemsu Özdemir ve dünyanın en uygun 15 sokak sanatkarından biri olan, ikonik kızgın pandaları ile tanınan ünlü grafiti sanatkarı Leo Lunatic de yer alıyor.

Tüm müzik atölyelerinin Doremusic Akademi tarafından gerçekleştirileceği seanslarda, çocukların bu alandaki yeteneklerinin de ortaya çıkarılması hedefleniyor. Sanatçı Eymen Aktel ise minik iştirakçilere suyun kıymetini kendi üslubuyla aktaracak.

 

İstanbul’un kültür, sanat ve dizaynla buluşma noktası

Galataport İstanbul, içinde barındırdığı İstanbul Çağdaş ve Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi ile sanatın Türkiye’deki en âlâ örneklerine konut sahipliği yapıyor. Çok özel bir teknikle restore edilerek kente geri kazandırılan, 1848 tarihli Tophane Saat Kulesi’ni ortasına alan Saat Kulesi Meydanı, eski ile yeniyi buluşturan, anları ve anıları sahiplenen bir simge olarak İstanbulluları ve kentin ziyaretçilerini ağırlıyor. 

Mehmet Bali: “Küçük konuklarımızı ve ailelerini, bu hafta sonu sanatla dopdolu bir şenlik ile ağırlayacağız”

Galataport İstanbul Pazarlama ve Bağlantı Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Bali; “Galataport İstanbul olarak, içinde bulunduğumuz bölgenin ve kentimizin kültür sanat hayatında değerli bir rol üstlenmek için bu alandaki kıymetli çalışmalara dayanak vermeye devam ediyoruz. 29 Ekim ve 23 Nisan Bayramlarımızda Galataport İstanbul’a özel olarak düzenlenen Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası konserleri ve İstanbul’un eski geleneklerini günümüze taşıyan “Nostalji İstanbul” etkinliklerinde, genç ve küçük konuklarımızı müzik ve çeşitli sanat aktiviteleri ile buluşturduk. Çocukların meraklarını uyandırarak sanatı sevdirmeye dayanak olan etkinliklerimizden biri de Arka & Kids Fest oluyor. Arka & Kids Fest’e mesken sahipliği yaparak çocuklara ve ailelerine iki gün boyunca öğretici sanat atölyeleri eşliğinde ilham veren bir hafta sonu sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek Arka & Kids Fest’in tertibi yapan Münhasır Fikirler İdare Heyeti Lideri Can Korur; “Art & Kids Fest ile disiplinler ortası bir öğrenme alanı olarak görülen sanatsal etkinlikler aracılığıyla, çocukların kimliklerini ve çeşitli sanat kısımlarındaki marifetlerini keşfetmelerini istiyoruz. Bir öteki gayemiz ise öğrendikleri tüm bilgileri ezber ögesi olmaktan çıkartmak ve yeteneklerini fark etmelerini sağlamak… Şenlik kapsamındaki atölyelerimizle çocukların el maharetleri ve fizikî gelişimlerine katkı sağlarken, tıpkı vakitte özgüveni yüksek ve topluma yararlı birer birey olmalarını da amaçlıyoruz” dedi.

Galataport İstanbul yıl boyunca çeşitli pek çok kültür sanat ve tasarım aktifliğine mesken sahipliği yapacak. Bununla birlikte etrafındaki kültür sanat etkinliklerinde de %72’lik bir gelişme olacağı öngörülüyor.

Galataport İstanbul Hakkında: 

Doğuş Grubu’nun Özelleştirme Yönetimi tarafından 16 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen Salıpazarı Limanı İhalesi’ni 702 milyon USD teklifle kazanmasının akabinde, Küme Ocak 2014’te Bilgili Holding’e bağlı BLG Capital ile iştirak gerçekleştirdi ve bu iştirakle alanın geliştirme ve işletmesinden sorumlu Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. kuruldu. Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ile yapılan periyot mukavelesini takiben, Şubat 2014’te liman alanı devralındı ve faaliyetlere başlandı. Şirketin unvanı, Şubat 2018 itibariyle Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. olarak değiştirildi. 

Galataport İstanbul, ihale bedeli dahil toplam 1,7 milyar dolarlık yatırım fiyatı ile Boğaz kenarında 1.2 km’ye sahip kıyı şeridini kapsıyor. Erişilebilir ve düşük katlı yapıları, mahalle konseptinde tasarlanmış, bölgenin tarihi dokusuyla ahenk içindeki mimarisi, alternatif ulaşım imkanları üzere birçok özelliği ile ziyaretçilerine “nefes alan” sağlıklı ve inançlı bir kültür sanat, alışveriş, yeme içme ve çalışma tecrübesi sunuyor. Galataport İstanbul’da yürütülen onarım çalışmaları ile İstanbul’un çok kıymetli tescilli yapıları kente geri kazandırılıyor. Rıhtımın en eski binası olan Paket Postanesi, özel arduvaz çatıları ve cepheleri ile projenin simgelerinden biri oldu. Alanda yer alan öbür üç tescilli yapı; Merkez Han, Karaköy Yolcu Salonu ve Çinili Han binalarının onarım çalışmaları sürüyor. Tarihi 1848’e ulaşan Türkiye ve İstanbul’un en eski saat kulesi pozisyonundaki Tophane Saat Kulesi, projenin bir öteki simge yapısı haline geldi. Sanatın Türkiye’deki en düzgün örnekleri ortasında yer alan İstanbul Çağdaş ve Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi İstanbul Fotoğraf ve Heykel Müzesi, Galataport İstanbul alanında yer alıyor.

Galataport İstanbul’un en etkileyici özelliklerden birisini dünyada bir birinci olan yer altı kruvaziyer terminali oluşturuyor. 29.000 m2’ye yayılan Galataport İstanbul Kruvaziyer Terminali ile, limanda gemi olmadığı vakitlerde gümrüklü alanı ve güvenlik (ISPS) alanını ayıran özel kapak sistemi sayesinde, süreksiz gümrüklü saha yaratılarak kıyı şeridi erişime açık kalmaya devam ediyor. Bu inovasyon sayesinde 19. yy’ın sonundan bu yana erişime kapalı olan Karaköy’ün eşsiz kıyı şeridi kentin en özel yürüyüş rotalarından biri haline geliyor. Galataport İstanbul’da 240 adet perakende ve yeme içme noktası bulunuyor. Alışveriş ve yeme içme üniteleri için ayrılan kiralanabilir alan toplamı yaklaşık 52.000 metrekare.

Galataport İstanbul, %40’lık yeme içme oranı ile kentin yeni gastronomi merkezi pozisyonuna geliyor. 43.000 m2’ye yayılan esnek ofis alanları ise, Galataport İstanbul’daki çalışanlara cam cepheleri ile güneş ışınlarını içeri alan, aydınlık ve ferah bir çalışma ortamı sağlıyor. Galataport İstanbul, seçkin otel markası The Peninsula Hotels’e de mesken sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Dünyada yalnızca 10 seçkin lokasyonda yer alan Peninsula Hotels markasının bir halkası olan The Peninsula İstanbul oteli, 176 odası ile tarihi yarımadanın karşısında yer alıyor. 

Galataport İstanbul, 7 milyonu yabancı olmak üzere yılda toplam 25 milyon ziyaretçiyi ağırlayacak. Proje kapsamında mürettebat dahil yaklaşık 1,5 milyon kruvaziyer yolcusunun da İstanbul’u ziyaret edeceğini öngörülüyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.