Galatasaray Lideri Dursun Özbek: Bankalara faiziyle 2.7 milyar borç var

Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek, projeler ile ilgili yaptığı açıklamada “Bankalara faiziyle 2,7 milyar borç var. Projeleri yaptıktan sonra Galatasaray’ın elinde bugünkü sayılarla 7 milyar liralık fonu olacak” dedi. Dursun Özbek, futbolu bırakan Arda Turan ve form düşüklüğü yaşayan Kerem Aktürkoğlu hakkında da değerlendirmeler yaptı.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç ve Galatasaray Kulübü Lideri Dursun Özbek’in iştirakiyle İTO bünyesinde misyon alan Galatasaraylı meclis ve komite üyeleri, Üsküdar’daki Cemile Sultan Korusu’ndaki kahvaltı programında bir ortaya geldi.

Galatasaray’ın projelerine de değinen Dursun Özbek, “Bankalara faiziyle 2,7 milyar borç var. Kemerburgaz, Mecidiyeköy, Florya’daki projeleri yaptıktan sonra Galatasaray’ın elinde bugünkü sayılarla 7 milyar liralık fonu olacak. Borçlarını ödemiş bir kulüp olacağız. 2,5-3 yıl sonrasına gittiğimizde Galatasaray’ın borcu yok ve 7 milyar liralık bir fonu var. ‘Hemen gidelim şu futbolcuyu alalım’ diye bir şey yok. Bu fon Galatasaray’ın ana parası ve kimse buna dokunamaz. Galatasaray’ın önümüzdeki 25 yılına garanti altına alacak bu fonun lakin getirisinden idareler faydalanabilir. Bunlara da genel heyet karar verecek. Sürdürülebilir sportif başarıyı yakalamanın peşindeyiz. ‘Hele bir seçilelim sonrasına bakarız’ periyodu bitmiştir. halinde görüş belirtti.

“GALATASARAY, ARDA TURAN’IN YUVASIDIR”

Başkan Dursun Özbek, yeşil alanlara veda eden Arda Turan’ın Galatasaray’ın bir bedeli olduğunu belirterek, “Uluslararası boyutta da başarılı olmuş bir sportmen. Futbolu daha yeni bıraktı. Arda Turan’nın evvel kimi eğitimleri alması gerektiğini düşünüyorum. Galatasaray, Arda Turan’nın yuvasıdır. Bu manada kendisini hazırlaması, hazırlıkları bittikten sonra misyon alması kaçınılmazdır” diye konuştu.

Özbek, Kerem Aktürkoğlu’nun form düşüklüğü yaşadığı istikametindeki soruya, “İlgili arkadaşlarımız devamlı kendisiyle görüşme halinde. Önümüzdeki haftalarda performansının yükseleceği, geçen yılki formunu yakalayacağından hiç kuşkum yok” karşılığını verdi.

Paris Saint-Germain forması giyen Arjantinli futbolcu Mauro Icardi’nin transferiyle ilgili soru üzerine ise Özbek, “Galatasaray’ın öncelikli meseleleri ekonomik diyorum. Bu bahiste hiç soru gelmiyor. Öncelikle Galatasaray’ın sportif muvaffakiyetini art plana atmadan, borç yapımızı düzeltmek zorundayız. Elbette futbolu, amatör branşları önemsiyoruz. Ekonomik manada da üyelerimizin geleceğimizi düşünmesini bilhassa rica ediyorum” tabirlerini kullandı.

“SPOR İKTİSADI SON YILLARDA MÜTHİŞ DÜZEYDE BÜYÜDÜ”

UEFA Kupası ve UEFA Harika Kupa şampiyonluklarının akabinde Galatasaray’ın Türk sporunun dünyadaki yüzü olduğunu belirten Özbek, “Kulübümün bu manada ülkesine verdiği katkıdan ötürü hepimiz gururluyuz. Futbol iktisadı son yıllarda fecî düzeyde büyüdü. Spor iktisadını direktörün değerinin farkında olmamız lazım. Ne kadar farkındayız tartışılır. Büyük kulüplerin taraftarları nezdinde bunun ne kadar anlaşıldığı tartışılır. Taraftarların birinci sorusu transfer oluyor” dedi.

“GALATASARAY’IN EKONOMİK YAPISINI ÜSTE ÇEKMEK İÇİN MİSYONA GELDİK”

Bütün büyük kulüplerin ekonomik sıkıntılarının birinci sırada geldiğini aktaran Dursun Özbek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Aday olurken bir şeyi öne çektik, kurucumuz Ali Sami Yen’in belirttiği üzere milletlerarası arenada rakipleri yenmek. Yabancı kulüpleri yenmek, kulüpleri ve sporu rakiplerle birebir düzeye taşımak demek. Galatasaray’ın ekonomik yapısını üste çekmek için vazifeye geldik. Sportif başarılara hizmet edecek, buna ulaşmamızı sağlayacak konu ekonomik yapının düzeltilmesi olacak. Yeni yeni birtakım yetiştirdiğimiz atletler yurt dışında oynayabiliyorlar. O vakit spor iktisadına takviye verecek birtakım faaliyetleri öne çıkarmakta yarar var. Gayrimenkullerimiz var, günü gelince muhtaçlık duyulması halinde kulübe takviye verilmesi niyetiyle alınmış. Gelen idarelerin birinci hedefi bunu sağlamak olmalı. Her kademeyi finansal yapıyı düzeltmek için kovalıyoruz. Vakit zaman ‘Galatasaray bir inşaat, gayrimenkul şirketi mi’ diye tenkitler alıyoruz. Sportif faaliyetlerden elde ettiğimiz gelirlerimiz bugün milletlerarası arenada yarışımıza kâfi değil. Bunu kabullenmek mi lazım, yoksa projeleri öne çekmek mi lazım. Biz ikincisini yapıyoruz.”

1800’lü yıllarda Galatasaray Lisesi nezdinde eskrim kulübü kurulduğu bilgisini paylaşan Özbek, olimpik branşların Türkiye’de Galatasaray’da doğduğunu, sarı-kırmızılı kulübün bu hususta öncü olma özelliğini sürdüreceğini kaydetti.

(AA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.