İran devlet televizyonu Kraliçe 2. Elizabeth’i Hitler’e benzetti, İngilizler ayağa kalktı

İngiltere’de tahtın 70 yıllık hükümdarı Kraliçe 2. Elizabeth’in perşembe günü hayatını kaybetmesinin akabinde tüm dünya önderleri taziye bildirileri yayınlamış, büyük birçok da cenazeye katılacağını duyurmuştu. Kraliçe’nin vefatının akabinde baş sıhhati yayınlamayan İran artık de devlet televizyonunda yapılan açıklamalarla gündem oldu.

İran devlet televizyonu, İngiltere’de tahtta 70 yıllık hükümdarlığının akabinde perşembe günü hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’i Adolf Hitler’e benzetti.

İran’ın devlet televizyonu Kanal 1’de konuşan Tahran Üniversitesi’nden akademisyen Foad Izadi, Orta Doğu Araştırma Enstitüsü tarafından çeviri edilen yorumlarda Kraliçe 2. Elizabeth için, ‘Belki, tahtta geçirdiği 70 yılın ışığında, Hitler’le tıpkı listeye dahil edilmelidir. Bu kişinin yargılanmadan, cezalandırılmadan ve hatalarının bedelini ödemeden öldüğü için ölmesine üzülmeliyiz.’ dedi.

Izadi, devlet televizyonunda yaptığı konuşmasının devamında ise, ‘Kraliçe ünlü bir emperyalist, sömürgeci, savaş hatalısı, İngiliz ordusunun dünya çapında saldırganlığı onun ismi altında yapılıyor. İngiliz silahlı kuvvetleri kraliçenin silahlı kuvvetleridir.’ sözlerini kullandı.

‘EN GADDAR İSİMLERDEN BİRİYDİ’

İzadi, “Geçen yüzyılda vahşet olaylarıyla anılabilen Hitler üzere birtakım ABD Liderleri üzere Kraliçe Elizabeth’den de kelam edebiliriz. Öldürülen insan sayısı milyonları buluyor ve bundan kraliçe sorumlu. Geçen yüzyılın en gaddarlarından biri oydu ve hiçbir vakit adalete teslim edilmedi.” dedi.

Kraliçe 2. Elizabeth’in vefatından sonra İran ile yakınlığıyla bilinen Rusya ve Çin üzere ülke başkanları İngiltere’ye baş sıhhati dilemiş, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Çin Devlet Lideri Şi Çiping ileti yayınlamıştı.

İRAN KRALİÇE’YE BAŞSAĞLIĞI DİLEMEMİŞTİ

Ancak İran, Kraliçe’nin vefatıyla ilgili bir ileti yayınlamazken, Kral III. Charles’ın tahta çıkışını da tebrik etmemişti.

İran’ın bu halinin akabinde televizyonda yapılan bu açıklamalar İngilizleri ayağa kaldırdı. İngiliz medyası İran televizyonunun kelamlarını ‘skandal’ olarak haberleştirirken, husus kısa müddette de toplumsal medyada gündem oldu. Birçok kişi İran’a resmi olarak reaksiyon gösterilmesini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.