İstanbul merkezli operasyonda detaylar ortaya çıktı: Rüşvet çarkının şifreleri

İstanbul merkezli 5 vilayette rüşvet operasyonu detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Belediyesi çalışanlarının da ortalarında olduğu kamu görevlilerine yönelik rüşvet operasyonunda gözaltı sayısı 194’e çıktı. Gözaltına alınan şüphelilerden 6’sının kontrol mühendisi, 48 kişinin de zabıta vazifelisi olduğu öğrenildi. Rüşvet parasını ‘metre’, rüşvet alacak kişiyi ise ‘sağlam arkadaş’ olarak kodlayan şüphelilerin, rüşvet paralarını 2 banka hesabında topladığı ortaya çıktı.

HER ŞEY BİR YIL EVVEL GELEN İHBARLA BAŞLADI

Soruşturmanın, İstanbul Emniyeti Mali Hatalarla Çaba Şube Müdürlüğü’ne bir yıl evvel gelen bir ihbarla başladığı öğrenildi. Kadıköy Belediyesi’nde vazifeli zabıtaların rüşvet aldığı içeriğindeki ihbarı araştıran gruplar, teknik ve fiziki takip çalışması yaptı.

Elde edilen kanıtlarla bugün sabah saat 06.00’da, İstanbul merkezli İzmir, Adana, Kocaeli ve Şırnak’ta eş vakitli operasyon düzenledi.

Operasyonda ortalarında 6 besin mühendisi ile 48 zabıta memurunun da bulunduğu 194 kişi gözaltına alındı.

RÜŞVET ALMAK İÇİN ‘TUZAK DENETİM’ YAPTILAR

Şüpheliler rüşvet sistemini şöyle yürütüyor; Zabıta memuru, rüşvet alınacak esnafı belirliyor. Bu esnafla tanışıp telefon numarası bırakılarak, rastgele bir sıkıntıda kendisini araması isteniyor. Böylelikle esnafın itimadını kazanıyor. Birebir gün cürüm ortakları olan öteki zabıta memuru ile besin mühendisleri, o esnafın iş yerine giderek kontrol yapıyor, bir açık bulunuyor. Kontrol devam ederken esnaf sabah tanıştığı zabıta memurunu arayarak yardım istiyor. Zabıta memuru da kontrol tutanakları yırtacaklarını lakin, karşılığında bir banka hesabına bir ölçü para yatırması gerektiğini bildiriyor.

‘METRE, SAĞLAM ARKADAŞ’ KODLARINI KULLANDILAR

Yapılan tespitlerde şüphelilerin, rüşvet parasına ‘metre’, rüşvet alacak şahsa ise ‘sağlam arkadaş’ olarak kodladığı ortaya çıktı. Çete üyelerinin esnaftan aldıkları rüşveti 2 şahsa ilişkin hesaplarda topladığı, daha sonra bu paraları kendi ortalarında paylaştığı belirlendi.

Öte yandan operasyon sırasında vardiya misyonunda olan kuşkulu zabıta memurlarının, durumdan haberdar olunca zabıta kıyafetlerini çıkarıp meskene gittikleri ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.