Kazdağları eteklerinde, Aromaterapi Şenliği

Balıkesir’de, 3’üncü Aromaterapi Şenliği ‘Tarladan Hasada Uygunluk, Sıhhat, Güzellik’ temasıyla başladı.

Festivalin açılısı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz’ın iştirakiyle Burhaniye’deki Çiftçi Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Atölye çalışmalarından tıbbi ve aromatik bitki hasadına, eğitim seminerlerinden konserlere kadar birçok aktifliğe mesken sahipliği yapan şenlik, toprak ve bitkilerle yakından tanışma, teknik bilgi ve pratik maharet kazanma imkanları ile kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Katılımcılar, lavanta ve ıtır hasadına katıldı

DHA’nın haberine nazaran; Yargıtay Onursal Birinci Lideri İsmail Rüştü Cirit, Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan’ın da katıldığı şenliğin açılışının akabinde iştirakçiler daima birlikte lavanta ve ıtır hasadına katıldı, distilasyon sürecini de evre aşama deneyimleme imkanı buldu.

Beden, zihin ve ruh sıhhatinde aromaterapinin konuşulduğu seminerler ile devam eden şenliğin birinci günü 30 kilometrelik güzergahta gerçekleştirilen bisiklet tipi ile son buldu. Şenlik 3 Temmuz Pazar günü erdi.

“Bir milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bir bölgedeyiz”

Zeytin Çekirdekleri konseriyle başlayan şenliğin açılış konuşmasını yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, şu tabirleri kullandı:

“Zengin, bereketli ve değerinin bilinmesi gereken bir coğrafyada yaşıyoruz. Geniş yüz ölçümümüze oranla nüfusumuz epey az. Yaz dönemine girdik. Şu anda bir milyondan fazla insanın ziyaret ettiği bir bölgedeyiz. İstiyoruz ki bu hoşlukları daima birlikte koruyalım, sahip çıkalım. Uzun yıllardır yabanî bir formda depolanan, doğayı, suyumuzu kirleten çöpü sorun olmaktan çıkardık. Yırtıcı depolama alanlarının hepsini kapadık, ıslah ettik.


“Bu kentten çok bedelli markalar çıkacak”

Aromaterapi Şenliği, bizim kentimizin tüm güzellikleriyle dışarıya açılan yüzü. Balıkesir bilinsin, zenginleşsin istiyoruz. Güçlü bir takımımız var. Eminim bu kentten çok pahalı markalar çıkacak ve bunların her biri Balıkesir’imize katma kıymet olarak dönecektir.”

Yılmaz, Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi’nin Türkiye’de eşi gibisi olmayan alternatif tarım eserlerinin tespiti, yaygınlaştırılması ve kıymetlendirilmesi evresinde çiftçilerin bilgi ve şuur seviyesinin artırılmasına yönelik kıymetli çalışmalar yaptığını söz etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.