Kiralar artınca konut tutmak da hayâl oldu: Oda oda İstanbul

Artan kira bedelleri barınma probleminde yeni arayışları gündeme getirdi. Evvelce yüzde 5 üzere oranlarda seyreden paylaşım modeli yüzde 10’lara kadar çıktı.

Dünya gazetesinden Leyla İlhan’ın haberine nazaran; oda kiralama aileler için de ek gelir olarak görülmeye başladı. Hatta Bursa’da üniversiteye yakın bölgelerde oda sistemine uygun salonsuz projelerin de inşa edilmeye başladığı belirtiliyor.

Paylaşımlı konutta talep artışı olduğuna dikkat çeken emlakjet.com CEO’su Tolga İdikat, “Ayrıca aileler de oda kiralamaya başladı. Artışa karşın şimdi ABD ve Avrupa ülkeleri düzeyinde değiliz. Fakat bir trend, bir arayış olduğu aşikâr. Örneğin Bursa’da üniversiteye yakın bölgede yapılan birtakım projelerde artık salon yapılmıyor. Yurt mantığıyla 2+0 formunda meskenler yapılıyor. Oda kiralama sistemi artıyor, münasebetiyle yakında bunu daha fazla konuşacağız” dedi.

‘YAKIN VAKİTTE DAHA DA ARTACAK’

Maddi açıdan zorlanan ailelerin de oda kiralayarak bu biçimde gelir yaratmaya çalıştığını anlatan İdikat, şöyle konuştu: “Böylece ekstra bir konut almadan kira geliri oluşturmuş oluyorlar. Aslında öğrencilerin de gereksinimi var. Bu türlü olunca yakın vakitte bunlar daha da artacak” görüşlerini lisana getirdi. İdikat, sistemin İstanbul, Bursa, İzmir, Eskişehir üzere öğrencinin ağır olduğu ve fiyatların yüksek olduğu bölgelerde uygulandığına vurgu yaptı.

Kadıköy, Beşiktaş üzere merkezi semtlerde mesken paylaşma modelinin yaygınlaşmaya başladığını söyleyen İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Lideri Ulvi Özcan, “Hatta bir yeri eksiksiz kiralayıp öğrenciye oda oda kiraya verenlerin sayısı artmaya başladı” dedi.

‘BU UYGULAMA BİR SÜRE DAHA DEVAM EDER’

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, konutunun bir odasını kiraya vermenin evvelce beri uygulanan bir model olduğunu lakin geçim sorunundan ötürü son yıllarda ailelerin de bu modeli seçmeye başladığına dikkat çekti.

Diğer taraftan kiracıların da yanına alt kiracı almaya başladığını aktaran Aşa, “Müşterek tutmak yerine yanına almaya başladı. Çoklukla merkez ilçelerde daha yaygın. Öğrenci için de fiyatlar daha uyguna geliyor. Bu nedenle yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktı. Bu uygulama bir süre daha devam eder” yorumunu yaptı.

‘EVİ PAYLAŞANLAR BİRİBİRİNİ TANIMIYOR OLABİLİR’

Yakın vakitte bu meskenlerin kira kontratlarıyla ilgili hususların gündeme geleceğini aktaran Tolga İdikat, “Ev sahibi olarak kim kime karşı ne kadar sorumlu, zira meskeni paylaşan şahıslar birbirini tanımıyor da olabilir. Faturalar, aidatları kim ödeyecek üzere sorunlar var. Münasebetiyle önümüzdeki periyot gayrimenkul bölümü bunlarla da uğraşıyor olacak” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.