Koleksiyoncular bu paranın peşine düştü

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde bir market işletmecisi, bankaya para yatırırken geri gelen 200 TL’lik banknotu evvel geçersiz zannetti. Banka vazifelilerinin incelemesiyle paranın düzmece olmadığı, koleksiyoncuların ilgileneceği tıpta bir baskı yanlışı olduğu anlaşıldı.

Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yaşayan market işletmecisi Kerim Canbaz, bayram yoğunluğunda kazandığı paraları bankaya yatırarak kıymetlendirmek istedi.

Yatırdığı paradan 200 TL’lik bir banknotun ‘hatalı para’ ikazıyla tekrar kendisine dönmesi üzerine durumu sorunca gerçek ortaya çıktı.

HATALI BASIM OLDUĞU ANLAŞILDI

Para, birinci evvel uydurma zannedildi lakin yapılan incelemede geçersiz değil yanılgılı basım olduğu anlaşıldı. 200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazdığı görüldü. Banka vazifelilerinin bu stil kusurlu paralarla ilgilenen koleksiyoncular olduğunu belirtmesi üzerine Canbaz, sevinç yaşadı.

Şimdiye kadar teklifler aldığını ancak başında bir sayı olduğunu belirten Kerim Canbaz, sermaye oluşturmak ve oğlunu yurt dışında okutmak istediğini söyledi.

“BURUK SEVİNCİMİZ OLAĞAN SEVİNCE DÖNDÜ”

Market işletmecisi Kerim Canbaz, birinci kusur ikazında parayı uydurma zannedip üzüldüklerini belirtti. Ancak sonrasında ise paranın uydurma olmamasına sevindiklerini, koleksiyoncuların ilgilendiklerini duyduktan sonraysa sevinçlerinin arttığını belirtti. Canbaz, şu sözleri kullandı;

*Bayramda önemli bir yoğunluk vardı marketimizde. Birinci 3 gün para alışverişinin ne kadar süratli olduğunu kestiremedik. Eşimle bir arada, bayramda elimizde biriken parayı bankaya yatırmak istedik.

*Yatırdığımız paradan 200 TL’lik bir banknot geri verildi. Bu kusur birkaç sefer tekrarlanınca içimizi bir kuşku aldı. Paranın düzmece olduğunu düşündük. Banka görevlisini çağırdığımızda bize, paranın düzmece değil yanlışlı olduğunu söyledi.

*Hatta tanıdık koleksiyoncuları olduğunu ve gerekirse yardımcı olabileceğini söyledi. Böylelikle birinci teklifimizi almış olduk. Tek bir banka görevlisiyle yetinmedik, öbür bankalardaki görevlilere de gösterdik ve hepsi paranın uydurma olmadığını söyledi. ‘Bunu koleksiyoncularla değerlendirebilirsiniz’ dediklerinde bizim buruk sevincimiz olağan bir sevince döndü.

“BU PARADAN İKİ TANE OLDUĞU SÖYLENİYOR”

Hatalı paralarla ilgili araştırmalar yaptıklarını ve kendilerindeki yanılgılı paranın sık rastlanan üslupta olmadığını tabir eden Canbaz, şunları söyledi;

*200 TL’lik banknotta Atatürk siluetinin üzerinde 200 yazıyor. Haber kaynaklarından bu üslup bir paradan 1 tane bulabildik. Haberde bu paradan 2 tane olduğu söyleniyor. Biri de bizde muhtemelen.

*Koleksiyonculardan teklifler gelmeye başladı fakat başımızdaki sayı bize sunulana kadar bu parayı kasamızda saklayacağız. Bu bahtı kıymetlendirmek istiyoruz. Zira ender görülen bir şey, bariz yanılgılı bir para.

*Piyasada gördüğünüz yanlışlı paralarda genelde sayılardan biri eksik oluyor. Lakin bizdekinde Atatürk’ün üzerinde 200 TL yazıyor. Başımdaki sayının olduğu teklif gelirse sermaye olarak kullanmak ve oğlum Efe’nin yurt dışında eğitim görmesini sağlamak istiyorum. İHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.