Kur hareketlendi şirketler kambiyo ziyanı yazıyor

Nisan ayından bu yana ihracat gelirlerinin yüzde 40’ını TCMB’ye satan ihracatçıların, kurda yaşanan yükselişle birlikte ziyanı katlanarak artıyor.

Son bir haftada döviz kurlarında yaşanan çıkışla birlikte gelirlerinin yüzde 40’ını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) satmak zorunda olan ihracatçıların ortada oluşan makas ve kurul masrafları nedeni ile kambiyo ziyanı artmaya başladı.

ZARAR YAZIYORLAR

Özellikle borçlarda ve hammadde alımlarında döviz yükü altında olan şirketlerin süratli oynaklık nedeni ile birebir gün içinde olan alım satımlarda da büyük ziyan ettiği belirtiliyor. Dal temsilcileri, burada nakit akışlarının da sekteye uğrayabildiğine işaret ederken orta malı ithalatı ile ihracatını büyütebilen Türkiye için uygulamanın beklenen sonucu vermediğine dikkat çekti.

Yüksek enflasyon nedeni ile olağan koşullar altında mayıs ayında 16 TL düzeyinin, ağustosta ise 17 TL düzeyinin müdafaasını beklediklerini kaydeden TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Dal Meclis Lideri Erdem Fayat, bilhassa yüzde 60-70 civarında döviz muhtaçlığı olan bölümlerin büyük zorluk yaşadığını aktardı.  “Döviz muhtaçlığı olan kesimler mecburen döviz almak zorunda kalıyorlar ve burada alım satım ortasındaki makası bankalar, aracı kurumlar artırdığı için de haliyle kambiyo ziyanı yazıyoruz.

Bizim daha az olmakla birlikte farklı dallar için bu bir kambiyo ziyanı bankaların da kârı olarak maalesef bir çok kesime ziyan veriyor” değerlendirmesini yapan Fayat uygulamanın hakikat olup olmadığına kağıt üzerinde bakılması gerektiğini söyledi.

Komisyon ve kur farkı ödeniyor

Kimya bölümünün yüzde 70 oranında, plastikler ve mamullerinde ise yüzde 90’a varan oranda hammadde bakımından yurt dışına bağımlı olduğunu aktaran İstanbul Kimyevi Hususlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) İdare Heyeti Lideri Adil Pelister, şirketlerin kambiyo masrafının oluştuğunu söyledi. Pelister, “Dövizin yüzde 40’ı bozdurulup sonrasında muhtaçlık olduğunda döviz satın alındığında ortada bir fark oluşuyor. Bankaya alım satım kurul farkı ödeniyor. Bu şirketin ekstra bir masrafı oluyor. İkincisi de alım satım ortasındaki fark” diye konuştu.

Kambiyo ziyanı, işletmelerin yabancı paralar ile yaptığı süreçler sonucu kur farklarından ötürü ortaya çıkan aksiliklerle oluşur.

Makas açıldı ziyan arttı

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Lideri Ramazan Kaya, kullandıkları kredilerin ve hammadde alımlarının büyük bir kısmının döviz olduğuna işaret ederek, makasın çok açıldığını ve ziyanlarının arttığını kaydetti. Kaya, “Biz o yüzde 40’ı bozuyoruz. O gün yahut sonraki gün o bozduğumuz dövizi tekrar satın alıyoruz. Alma manasında da satma manasında da kaybımız oluyor bugünlerde de çok oynaklık olduğu için ziyan olarak yazıyoruz. Çok döviz borçlanması ve döviz ödemesi olduğu için bozmamanız gereken bir parayı bozuyorsunuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.