Media Markt, Teknosa, Sunny ve Vatan Bilgisayar’a soruşturma

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamaya nazaran, ülkemizde faaliyet gösteren ve teknoloji eser satışı yapan birçok şirkete soruşturma açıldı.

Kurumdan yapılan açıklamaya nazaran, kelam konusu firmaların Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettiği tezi üzerine yürütülen ön araştırma karara bağlandı.

AA’da yer alan habere nazaran, Rekabet Kurumu’nun soruşturma açtığı şirketler ortasında Media Markt, Teknosa, Vatan Bilgisayar ve Sunny var.

Rekabet Kurumu kararı

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuru şu formda:

Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş., Teknosa İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ve Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi’nin rekabete hassas datalar hakkında bilgi değişiminde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. hususunu ihlal ettiği,

ve ayrıyeten,

– Sunny Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yine satıcılarına internet satış yasağı getirmek ve/veya tekrar satış fiyatı tespitinde bulunmak ve ayrıyeten Vatan Bilgisayar Sanayi ve Ticaret A.Ş., Teknosa İç ve Dış Ticaret Anonim Şirketi ve Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi ortasındaki dolaylı bilgi değişimine aracılık etmek suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. unsurunu ihlal ettiği

iddialarına yönelik yürütülen önaraştırmalar Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Ön araştırmalarda elde edilen bilgi ve doküman ile yapılan tespitleri 18.05.2022 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Konseyi, bulguları önemli ve kâfi bularak, 4054 sayılı Kanun’un 4. hususunu ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak, Media Markt Turkey Ticaret Limited Şirketi, Teknosa İç ve Dış Tic. A.Ş., Vatan Bilgisayar San. ve Tic. İle Sunny Elektronik San. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına 22-23/370-M ve 22-23/371-M sayı ile karar verdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.