Ölen arkadaşlarına emniyet kemeri takılmasını engellemişlerdi! 35 emekçi çıkarıldı

Yalova’da bulunan Sefine Tersanesi’nde taşeron emekçi olarak çalışan Yasin Demirdağ’ın iş cinayetinde hayatını kaybetmesi sonrası, iş sıhhati ve güvenliği (İSG) çalışanları tarafından cansız vücuduna emniyet kemeri takılmak istenmesine reaksiyon gösteren 35 personel işten çıkarıldı.

‘MÜDAHALE EDİLSE TAHMİNEN DE KURTULACAKTI’

Olay anında çıkan arbedede İSG çalışanlarının kendisine saldırdığını söyleyen ve arbede sonrası işten çıkartılan Ahmet Bahçacı, “Yasin Demirdağ düştükten sonra yaklaşık 50 dakika geminin ambarında kaldı. 50 dakika boyunca hiçbir müdahale gerçekleşmedi, müdahale edilse tahminen de kurtulacaktı. Çıkan arbedenin öncesinde İSG’ye müdahale etmek isteyen kişi bendim. Ben ‘Doktor çağırın’ dediğim vakit İSG çalışanları ‘Doktoru sırtımda mı getireyim nasıl getireyim’ diye ağzında sakızla konuşuyordu. İSG’nin birinci saldırdığı kişi benim” dedi.

‘HALAT YERİNE İP KULLANILIYORDU’

BirGün’den Fevzi Efe Sekitmez’in haberine nazaran hayatını kaybeden 19 yaşındaki Yasin Demirdağ’ın çalışma arkadaşı olan bir öbür emekçi ise “Benim yakınımda çalışıyordu Yasin, emniyet kemeri üzerinde düştüğünde vardı ancak halatlar eksikti. Kimi yerlerde halatlar kopuk ve halat yerine birçok yerde ip kullanılıyordu. İhmalkârlık çok fazlaydı çalıştığımız alanda. Halatların olmaması kimi yerlerde ip kullanılması resmen cinayete hazırlıktır. Ben olay yaşandığında oradaydım gözümün önünde gerçekleşti. Birden fazla vakit ben de kullanamıyordum kemerimde takılı olan kancayı. Demir kesimleri vardı kancayı, oraya iple takmaya çalışıyordum. Büyük risk altında çalışıyorduk” tabirlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.