Ölen vücut imiş âşıklar ölmez

SALİHA SULTAN

Tasavvuf tarihi araştırmacısı, müellif ve Karagümrük’teki Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin son postnişini Ömer Tuğrul İnançer Hakk’a yürüdü. 76 yaşındaki İnançer’in, İstanbul’daki konutunda dün sabaha karşı hayatını kaybettiği öğrenildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu kurucusu olarak da bilinen İnançer’in vefat haberi müzik, edebiyat, fikir ve siyaset dünyasında büyük hüzünle karşılandı. Televizyonlarda ve çeşitli kurumlardaki tasavvuf ve müzik sohbetleri, ayrıyeten kitapları ile de geniş kitlelerce tanınan İnançer’in akabinde pek çok seveni de toplumsal medya hesaplarından taziye iletisi paylaşarak kederlerini lisana getirdi. Birçok kişi de İnançer’e Yunus Emre’nin ‘Ölen vücut imiş âşıklar ölmez’ kelamıyla veda etti.

İnançer, hayatı boyunca çeşitli radyo ve televizyon kanallarında ve kurumlarda ‘Gönül Gözü’, ‘Seyir Defteri’, ‘Mesneviden’, ‘Gönül Dünyamız’, ‘Tasavvuf Sohbetleri’ üzere çeşitli başlıklar altında binlerce tasavvufi mevzularda binlerce sohbete imza atmıştı. Türk musikisinin önde gelen isimlerinden Ahmet Özhan ile ‘Şarkılar Seni Söyler’ isimli bir sohbet serisi de gerçekleştiren İnançer, Ayşe Şasa, Abdurrahim Кarakoç, Lale Müldür, Erol Göka, Sadık Yalsızuçanlar, Enis Batur, Laurent Mignon, Mahmud Erol Kılıç üzere isimlerle ‘Aşk Kağıda Yazılmıyor’ sohbetlerini gerçekleştirmişti. Sohbetlerinin bir birden fazla kitaba da dönüşen İnançer’in tasavvuf tarihi üzerine araştırmalarını bu kitaplara kaydetmişti. İnançer, bugün Fatih Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının akabinde son seyahatine uğurlanacak. İnançer’in cenazesi, Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi Haziresi’ne defnedilecek.

HEM GÖNÜL HEM FİKİR İNSANIYDI

Ömer Tuğrul İnançer’in vefat haberinin akabinde edebiyat, müzik, sanat ve fikir dünyasından başsağlığı iletileri arka arda geldi:

İHSAN FAZLIOĞLU: Allah rahmetiyle muâmele eylesin; sevenlerinin başı sağ olsun; ailesine sabır dilerim.

KEMAL SAYAR: Tuğrul İnançer hoca da bu hazan mevsiminde Hakka vasıl oldu. Er kişiydi, hem gönül hem fikir insanıydı. Allah rahmet eylesin, yeri cennet olsun.

SÜLEYMAN ERGUNER: Çok çok üzgünüm…Ne deva ki emr-i Hak tecellî eyledi. İnnâ lillahi ve innâ ileyhi râciûn: Biz Allah’ın kuluyuz ve O’na döneceğiz, bu mübarek âyet-i kerîmeye, emr-i ilâhiye tekrar eyvallah dedi Tuğrul Baba. Onun her sohbetindeki son kelamıyla ‘Aşk olsun’…

TARIK TUFAN: “Gönül eri Hak yolunda ölendir/ Gerçek âşık ölürken de gülendir”

KAMİL YEŞİL: Benim birinci adım Ömer kederi ve ‘Ömer öfkesinde’ bir pir idi. Rabbim rahmetiyle muamele buyursun. Ömer Tuğrul İnançer Efendi’nin nasıl mürşid olduğunu A. Özhan’ın Ayrılık Yaman Söz kitabındaki şahitlikten öğrendim. Öncülerine ve de Rabbine vasıl oldu. Makamı mübarek olsun.

YUSUF ÖZKAN ÖZBURUN: Mert, yiğit ve kendince duruşu olan özgün bir şahsiyetti. Allah taksiratını affetsin, avf ve rahmet yoldaşı olsun…

MEHMET KEMİKSİZ: Ömer Tuğrul İnançer Hocamın rahmet-i Rahmana kavuşmasını derin bir hüzün ile öğrenmiş bulunuyoruz… Menzili mübarek ola… Muhibbâna sabırlar diliyorum…

ZEKİ BULDUK: Güya kocaman bir cenaze meskeni oldu gönlümüz; gir ağla, çık ağla. Ömer Tuğrul İnançer hocamıza rahmetle…

SAİT BAŞER: Tuğrul İnançer de vâsıl-ı canan eylemiş… Ne kadar yoksullaşıyoruz.. Allah onların idraklerini, ülkülerini cemiyete mal etsin; her ikisinin de makamları kutlu, ruhları şad olsun.

GÜRAY SÜNGÜ: Tuğrul efendi ebedi aleme göçmüş. Alim, arif bir insandı. Cevvaldi. Yeterli bilirdik. Üzgünüm. Yeri cennet olsun.

HASAN AYCIN: İnnâ lillâhi ve innâ ileyhi râciûn. Rabbim, Tuğrul İnançer’e rahmet etsin. Yeri cennet olsun.

SADIK YALSIZUÇANLAR: Tuğrul Efendi vuslat etmiş. Ruhû şâd olsun.

CERRAHİ TEKKESİ’NİN SON POSTNİŞİ

Hukukçu, avukat, muharrir, müzisyen Ömer Tuğrul İnançer, 1946’da Bursa’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan İnançer, hukuk okurken bir yandan da müzik dersleri aldı. Yirmi yıl kadar müşavir-avukatlık yaptıktan sonra 1991’de Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğunda sanatçı-müdür olarak çalışmaya başladı. 2011 Haziran ayında yaş haddinden emekli oldu. Çeşitli radyo ve televizyon programlarında konuk sanatçı olarak yer alan İnançer, birçok yurt içi ve yurt dışı konserlerde müzik faaliyetlerinde bulundu. Tasavvuf hususlarında da konferanslar verdi, seminerlere katıldı. Ayrıyeten çeşitli makaleleri, röportajları ve birçok kitabı yayımlanan İnançer, evli olup; biri psikolog, başkası ekonomist, iki çocuk babasıydı. Türk kültürü ve sanatı ile ilgili çalışmalar yürüten İnançer, 1999’dan beri Karagümrük’teki Pir Nurettin Cerrahi Tekkesi’nin postnişinliğini yürütüyordu. İnançer gerisinde Gönül Sohbetleri (2006), Gönül Gözü (Kenan Gürsoy ile, 2006), Dinle Neyden & Mesnevi Sohbetleri (2009), Muhabbet Peygamberi Hz. Muhammed (sav) (2010), Vakte Karşı Kelamlar (2012), Bir Muhammedî Aşık: Hz. Mevlana (2012), Sohbetler (2013), Mübârek Vakitler (2014), Vakte Karşı Kelamlar (2018), Sohbetler (2022) üzere kitaplar bıraktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.