Rusya, tarafları arasında Türkiye’nin de bulunduğu Açık Semalar Anlaşması’ndan çekiliyor

Rusya, tarafları arasında Türkiye’nin de bulunduğu Açık Semalar Anlaşması'ndan çekiliyor
Rusya, tarafları arasında Türkiye’nin de bulunduğu Açık Semalar Anlaşması'ndan çekiliyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin de tarafları arasında yer aldığı Açık Semalar Antlaşması’ndan çekilme sürecini başlattıklarını açıkladı.

Rusya, tarafları arasında Türkiye’nin de bulunduğu Açık Semalar Anlaşması'ndan çekiliyor

Rusya’nın Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesine ilişkin süreci başlatma kararı aldığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan geçen yıl çekildiği hatırlatıldı. AA’nın aktardığına göre, ABD’nin anlaşmadan çekilmekle çıkar dengesini bozduğu ve anlaşmaya zarar verdiği vurgulanan açıklamada, Rusya’nın anlaşmanın varlığının sürdürülmesiyle ilgili önerilerde bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, “Bu konudaki önerilerimiz, ABD’nin müttefikleri tarafından destek görmedi. Anlaşmanın işlerliğiyle ilgili sorunların çözülmesi konusunda herhangi bir gelişmenin olmaması nedeniyle Rusya, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilme sürecini başlatıyor” ifadelerine yer verildi.

ABD, 22 Kasım 2020’de Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiğini açıklamıştı.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’nı imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) coğrafyasında güven ve güvenlik artırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992’de imzaya açılan Açık Semalar Anlaşması’nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*