Rusya, Ukrayna’da Rus pasaportu dağıtmaya başladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in geçtiğimiz 25 Mayıs’ta imzaladığı kararname doğrultusunda Melitopol, Herson ve Zaporijya kentlerinde yaşayan Ukraynalılara Rus vatandaşlıkları teslim edilmeye başlandı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, geçtiğimiz 25 Mayıs’ta Ukrayna’nın Herson ve Zaporijya bölgelerinde yaşayanların Rus vatandaşlığına alınmasını kolaylaştırıcı kararname imzalamıştı.

Bu kararnameye nazaran işgal altındaki kentlerde yaşayanlara Rus vatandaşlığı hakkı tanınırken, dün kutlanan Rusya Günü kutlamaları sırasında Ukrayna’nın işgal altındaki kentlerinde Rus pasaportu dağıtılmaya başlandı.

“70 BİNDEN FAZLA KİŞİ RUS VATANDAŞLIĞI İÇİN MÜRACAAT ETTİ”

Zaporijya Bölgesi’ne bağlı Melitopol kentinde bugün yapılan merasimlerde sahiplerine pasaportları teslim edilirken, Zaporijya Bölgesi’nin Rusya tarafından görevlendirilen askeri idare önderi Vladimir Rogov, “6 Haziran itibariyle bu bölgede 70 binden fazla kişi Rus vatandaşlığı için müracaat etti” dedi.

Rusya tarafından görevlendirilen Herson Bölgesi askeri idare başkanı Vladimir Saldo ise halk tarafından Rus vatandaşlığına ağır bir talebin olduğunu ve şuana kadar 23 Herson bölgesi sakinine Rus vatandaşlığı verildiğini açıklayarak, “Herson’da yaşayan tüm sakinler en yakın müddette vatandaşlığını almak istiyor” sözlerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.