Rusya’dan Almanya’ya ihtar: Ukrayna’ya ölümcül silahlar tedarik ederek kırmızı çizgiyi aştı

Rusya’nın Almanya Büyükelçisi Sergey Nechaev, Rusya-Ukrayna savaşının gidişatına ait değerlendirmelerde bulundu.

Sergey Nechaev, Almanya‘nın, Ukrayna‘ya “ölümcül silahlartedarik ettiğini ileri sürerek, Berlin idaresinin “kırmızı çizgiyi aştığını” söyledi.

Nechaev, “Yalnızca Rus askeri işçisine karşı değil, tıpkı vakitte Donbass’ın sivil nüfusuna karşı da kullanılan Alman imali ölümcül silahların Kiev’e sağlanması, Almanya’nın geçmemesi gereken bir kırmızı çizgi” dedi.

‘ALMANYA İLGİLERİ TEK TARAFLI ÇÖKERTTİ’

Nechaev, Berlin idaresinin son yıllarda “Rusya ile paydaşlık temelinde inşa edilen ve karşılıklı fayda sağlayan ikili ilgileri tek taraflı olarak çökerttiğini” öne sürdü.

Nechaev ayrıyeten, Almanya’nın, Rusya‘ya yönelik yaptırımların devam etmesini isteyen ülkelerden biri olduğunu belirterek, “Bu şartlar altında, Almanya’nın savaşta arabuluculuk rolünden bahsetmek pek uygun değildir ve Berlin’den bu bahiste yakın vakitte rastgele bir teşebbüs olmamıştır” diye konuştu.

‘KISA VADEDE RUS GAZINI TAMEMEN TERK ETMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

Sergey Nechaev, Almanya’nın kısa vadede Rus gazını büsbütün terk etmesinin pek mümkün görünmediğini tabir ederek, şunları aktardı:

“Rus güç kaynaklarının üçüncü ülkelerden LNG ile süratli bir halde değiştirilmesi umutları kâfi değil. Almanya, LNG almak için gerekli kapasiteye sahip değil ve inşa edilmesi planlanan beş terminal sorunu büsbütün çözmeyecek. Gelecekteki teslimatlarla ilgili kesin mutabakatların yokluğundan bahsetmiyorum bile.”

Nechaev, Batı’nın güç piyasaları üzerindeki siyasetlerine dikkat çekerek, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.