Sivas pastırmanın tescilini aldı

Sivas, makul bir özelliğiyle yöreleri temsil eden coğrafi işaretlerine bir yenisini daha ekledi.

Kayseri ve Kastamonu ortasında pastırma tartışmaları sürerken 2020 yılında Sivas Ticaret Borsası tarafından Sivas pastırmasına yönelik başlatılan Coğrafik İşaret Tescil Evrakı alımı süreci tamamlandı.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Sivas pastırmasına Coğrafik İşaret Tescil Dokümanı verildi.

Sivas Ticaret Borsası Lideri Abdulkadir Hastaoğlu, alınan tescil dokümanı ile Sivas pastırmasının resmi manada markalaştığını belirtti.

“Coğrafi işaretli eserler ortasına Sivas pastırması da katılmış oldu”

Açıklamalarda bulunan Abdulkadir Hastaoğlu, “Lezzetini Sivas’ta yetiştirilen büyükbaş hayvan etinden, Sivas tuzundan ve çemeninden alan Sivas pastırması için 2020 yılında Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil müracaatında bulunduk.

Gerekli incelemeler tamamlandı ve 30 Mayıs’ta tescil edildi. Bugün prestijiyle da Coğrafik İşaret Tescil Evrakı elimize ulaştı. Böylece coğrafik işaretli eserler ortasına Sivas pastırması da katılmış oldu.” dedi.

Sivas pastırması nasıl üretilir?

Sivas pastırmasının gerçek manada lezzetiyle, kesitiyle, üretimiyle, kurutulmasıyla Coğrafik İşaret Tescil Dokümanı aldığını belirten Hastaoğlu, “Sivas pastırması, 2 yaşını doldurmuş erkek dana etinin karıncabaş denilen 1-2 mm boyutundaki yer altı Sivas kaynak tuzu ile tuzlanıp doğal hava kurallarında kurutulması ve çemen ile kaplanması suretiyle üretilmektedir.

Dilimlenmiş olarak satışa sunulan Sivas pastırmasının dilim kalınlığı en fazla 2 mm’dir. Sivas pastırmasında erkek danadan elde edilen sırt ve bonfile eti, öğütülmüş çemen unu ve karıncabaş olarak söz edilen boyuttaki yer altı Sivas kaynak tuzu kullanılır.

Sivas pastırmasına karakteristik özelliğini kazandıran bir öbür değerli öge kurutma sürecinin büsbütün doğal hava kaidelerinde yapılmasıdır.” ifadelerini kullandı.

“Sivas’ta markalaşacak daha birçok eserimiz var”

İHA’nın haberine nazaran; Sivas pastırmasının artık hak ettiği yerde olduğunu belirten Abdulkadir Hastaoğlu, “Sivas Ticaret Borsası olarak yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda artık Sivas pastırması hak ettiği yere ulaştı. İlimiz için güzel olsun.

Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sivas’ta markalaşacak daha birçok eserimiz var. Zeron buğdayı, Sivas sucuğu, Sivas fırın kellesi, Sivas fırın pöçük ve Sivas tuzunun da tescili için müracaatımızı yaptık.

İnşallah bu eserlerimiz de vakit içerisinde coğrafik işaretli eserler ortasına katılmış olacak.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.