Srebrenitsa’da bu yılki anma merasimlerinde 49 soykırım kurbanı daha toprağa verilecek

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın akabinde yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak nitelendirilen soykırımın 27. yılı kapsamında Potoçari Anıt Mezarlığı’nda yapılacak anma merasimlerine ait basın toplantısı düzenlendi.

Srebrenitsa Anma Merasimleri Tertip Şurası Lideri Hamdija Fejzic, yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını nedeniyle son iki yıldır uygulanan tüm önlemlerin kaldırıldığını belirterek “Anma merasimleri alıştığımız üzere olacak. 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’na gelmek isteyenler için otobüsler kalkacak.” dedi.

Kimlik tespiti yapılan 49 soykırım kurbanının bu yılki merasimlerde defnedileceğini aktaran Fejzic, “Bilmeniz gerekir ki bu sayı son güne kadar değişebilir.” tabirini kullandı.

BARIŞ YÜRÜYÜŞÜ İŞTİRAKÇİLER İÇİN BAYRAM NAMAZI

Fejzic, Boşnak sivillerin, orman yolundan Tuzla’ya ulaşmak için kullandığı güzergahta 8-10 Temmuz’da düzenlenen “Barış Yürüyüşü” iştirakçileri için bayram namazı organize edileceğini aktardı.

Srebrenitsa ve Zepa Anneleri Derneği Lideri Munira Subasic de bu yılki anma merasimlerinde “Srebrenitsa Kahramanları-Bir Annenin Eşarbı” isimli konferans düzenleneceğini söyleyerek “İnsan hakları için çaba eden 5 bin bayan başvurdu. Bayanlar eşarplarıyla kanılarını anlatan cümleler gönderdi. Buradaki anneler 27 yıldır adalet için gayret ediyor.” dedi.

Barış Yürüyüşü organizatörlerinden Amir Kulaglic, 1500 kişinin başvurusunu aldıklarını belirterek bu sayının 5 bine çıkmasını beklediklerini kaydetti.

POTOÇARİ’YE 6 BİN 671 KİŞİ DEFNEDİLDİ

Srebrenitsa’nın 11 Temmuz 1995’te Ratko Mladic komutasındaki Sırp birliklerince işgal edilmesinin akabinde Birleşmiş Milletler (BM) bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edildi.

Kadın ve çocukların Boşnak askerlerin denetimindeki bölgeye ulaşmasına müsaade veren Sırplar, en az 8 bin 372 Boşnak erkeği ormanlık alanlar, fabrikalar ve depolarda katletti. Katledilen Boşnaklar, toplu mezarlara gömüldü.

Savaşın akabinde kayıpları bulmak için başlatılan çalışmalarda, toplu mezarlarda cesetlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin akabinde her yıl 11 Temmuz’da Potoçari Anıt Mezarlığı’nda düzenlenen merasimle toprağa veriliyor.

Potoçari Anıt Mezarlığı’nda 6 bin 671 soykırım kurbanının mezarı bulunuyor.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.