Turizm personelleri fiyatı az, toplumsal garantisi olmayan, uzun ve ağır çalışma şartlarına mahkûm

Turizm döneminin başlamasıyla birlikte bu alanda çalışan işçiler için de hareketlilik başladı. Turizm işçilerinin çok büyük bir kısmı mevsimlik emekçi olarak çalışıyor. Bahisle ilgili İşverenlerin Ensesindeyiz Antalya Turizm İşçileri Dayanışma Ağı Temsilcisi Ece Memnun ile dalda çalışan işçilerin durumunu konuştuk. 

Memnun, “Ege-Akdeniz bölgelerinde ağır dönem nisan ayında başlayıp Kasım ayında sonlanıyor. Turizm işletmelerinin birçok çalışanlarıyla dönemlik anlaşıyorlar ve 6-7 aylık çalışma mühletinin akabinde çalışanların işlerine son veriyorlar. Her dönem sonu işsiz kalmanın ve kış boyunca teminatsız bırakılmanın hukuksal olarak işçiye en büyük kasveti yasal yollarla hakkını aramasının sonlandırılması oluyor. Maddelerce aranan sigorta sürekliliği sağlanamadığı için emekçi işsizlik maaşı, tazminatlar, yıllık müsaadeler üzere pek çok haktan yararlanamıyor” diye konuştu.  

‘MAAŞ YETMİYOR’ 

2000 yılından beri  turizm dalında çalışan ve ismini vermek istemeyen S.T. çalışma saatlerinin günde 8 saat ancak ağır vakitte 14 saati bulduğunu belirterek “Sabah 8 prestijiyle çalışmaya başlıyoruz, birçok vakit gün uzunluğu yemek molasına gitmeden, haftalık izinlerimizi yapamadan çalışıyoruz. Aldığımız maaş ise hayat pahalılığı karşısında erimiş durumda” tabirlerini kullandı. 

‘MESAİ FİYATI VERİLMİYOR’ 

4 yıldır bir otelin spa departmanında çalışan ve ismini vermek istemeyen O.S. çalışma şartlarını şu formda kıymetlendirdi: “Çalışma saatlerim günde 12 saati buluyor, haftada bir gün müsaade. Fazla mesai fiyatı verilmiyor, otellerin spa kısımlarında ekseriyetle çalışanlara yönelik prim uygulaması olur, fazla mesai fiyatının verilmemesi primin veriliyor oluşuyla ilişkilendiriliyor.” 

‘İŞ GARANTİMİZ YOK’ 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.