Türkiye Venezüela’da buğday üretecek

Çiftçi daima artan girdiler karşısında buğday alım fiyatlarının yetersiz kalmasından keder yanarken ve Türkiye’de buğday üretimi önemli biçimde azalırken, Tarım Bakanı Vahit Kirişçi, Venezüela’da buğday üretimine başlayacaklarını anlattı.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişçi, Dicle Üniversitesi Konferans salonunda düzenlenen Ziraî Perspektif Çalıştayı’nın kapanış programına katıldı.

Dün akşam gerçekleşen programa Kirişçi’nin yanı sıra Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su, AKP Diyarbakır milletvekilleri Mehdi Eker, Ebubekir Bal, TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, akademisyenler ve çiftçiler katıldı.

Bakan Kirişçi, bitme noktasına gelen Türk tarımını desteklemek ve geliştirme tarafında somut adımlar ve tahlil teklifleri yerine Venezüela’da buğday üretimi için muahede yapıldığını anlattı.

MADURO ‘BİZİM ÜLKEMİZDE ÜRETİN’ DEMİŞ

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davetiyle bu hafta Ankara’ya gelmiş, Anıtkabir’i ziyaret etmişti.

Kirişçi, “Venezuela Tarım Bakanı ve akabinde Nikolas Maduro’nun kendisi de ‘bizim ülkemizde üretim yapın’ diye teklifte bulundu. ‘100 kilo buğday üretin 70’ini alın kendiniz dışarıda değerlendirin, 30’unu bize bırakın yeter’ dedi” sözlerine yer verdi.

Türkiye’deki sığınmacı sayısının 5 milyon kişiyi bulduğunu anımsatan Kirişçi, “Bu sığınanları da dikkate alarak ve refah düzeyimiz yükseldikçe soframızdaki çeşitliliğin de arttığını hesaplara katarak bu toprağa çok muhtaçlığımız var. Mera alanlarına çok muhtaçlığımız var” dedi.

İki ülke ortasındaki mutabakatların imza merasiminde ortak basın toplantısı yapılmıştı.

‘ALIN TERİNİ ÖDÜLLENDİREMİYORDUK’

“Bu ülke tohum ithal eden ve ithal tohumlarla üretimini yapan bir ülkeydi. Üreten ve tohum geliştirmek isteyen, ARGE yapan kardeşlerimizin alın terlerini ödüllendiremiyorduk” diyen Kirişçi, şöyle devam etti:

“Yine toprak müdafaa ve arazi kullanım kanunu çıkana kadar 32 yılda 2 milyon hektar alan maalesef kayboldu” diyen Kirişçi, “200 milyon dolarlık ithalatımız var. 1.2 milyar dolarlık net dış ticaret fazlamız var. Biz iktidara geldiğimizde Türkiye’de 65 milyon nüfus vardı. Bugün 85 milyon nüfus var. Biz iktidara geldiğimizde 15 milyon turist Türkiye’yi ziyaret eden vardı. Bugün bu ülkede pandemi devrinde 52 milyona kadar çıktı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.