Türkiye’yi çizdi Tokyo’da sergilendi

2019 yılında ölen Japon ressam Miyazawa Takaşi’nin Türkiye seyahatleri sırasında yaptığı fotoğraflar, Tokyo’da sergileniyor. Yunus Emre Enstitüsü’nde (YEE) düzenlenen açılış programına katılan standın küratörü ve ressamın yeğeni, dizayncı Hoşino Şooko, Türkiye’nin Tokyo Büyükelçiliği’ne bağışlanan yapıtların, YEE Tokyo’da sergilenmesinden büyük heyecan duyduğunu aktardı.

Amcasının Anadolu’yu gezerek resmettiği 40 yıllık yapıtlarına ve hikayesine sanatseverlerin ağır ilgi gösterdiğini belirten Şooko, amcasının seyahatlerinde insanların etrafına “acaba ne çiziyor diye merak edip toplandığını” söyledi.

Çektiklerini aileye göstermiş

Güzel Sanatlar Üniversitesi’ni seçmeden evvel danışmak için amcasının meskenine gittiğini kaydeden Hoşino, her misafirliğe gidişinde Miyazawa’nın, Türkiye’den aldığı çayı ince aşikâr bardaklarla ikram ettiğini aktararak şunları ekledi: “Miyazawa amcam Türkiye’ye gidip geldiğinde, meskende birinci işi slayt makinası kurup, herkesi oturtup, çektiği fotoğrafları aileye göstermek olmuştu.”

Türkiye’nin birçok bölgesini yansıtan ve günümüze kalan yapıtların, “gün yüzü görmesi” için bir mühlet düşündüğünü kaydeden Hoşino, “Bizim elimizde de dursa, biz ölünce bu eserler bir biçimde başka gayrı diğer yerlere masraf, yok olur, kaybolurlar. Yapıtların ayrılması, düzenlenmesi, listelenmesi bana düştü. Japonya’da bu yapıtları en hoş koruyup sahip çıkabilecek, Türk Büyükelçiliği diye düşündük” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.