Ulusal Saraylar lojmanlarına konut yapacak

293 konutlu projeyi AKP Milletvekili Vahit Kiler’in şirketi yapıyor. İstanbul Beşiktaş’ta TBMM Ulusal Saraylar’a ilişkin lojmanların bulunduğu kıymetli toprakta 10 bloktan oluşan lüks konutlar inşa edilecek.

Beşiktaş’ta TBMM Ulusal Saraylar’a ilişkin lojmanların bulunduğu yere, 293 konuttan oluşan Referans Beşiktaş projesi inşa edilecek. 10 bloktan oluşan projede binaların yüksekliği 4-7 kat ortasında değişecek ve yerde 79 bin metrekare inşaat yapılacak. İnşaatı AKP Milletvekili Vahit Kiler’e ilişkin olan Kiler GYO ve Biskon Yapı iş iştiraki yapıyor.

Beşiktaş Abbasağa’da bulunan TBMM Ulusal Saraylar’a ilişkin 173 lojmanın bulunduğu 17 bin 665 metrekarelik arazi, 2021 yılında TOKİ tarafından “arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı” tekniği ile ihaleye çıkarılmıştı. En yüksek teklifi Kiler GYO vermişti. Arsa satışı karşılığı satış toplam geliri 1 milyar 450 milyon TL, yönetim hissesi geliri 203 milyon TL teklif edilmişti. Mukavelenin imzalanmasının akabinde AKP Milletvekili Vahit Kiler’in idare şurası lider yardımcısı olduğu Kiler GYO ve Biskon Yapı A.Ş. iş paydaşlığı “Referans Beşiktaş” ismini verdiği proje için Çevresel Tesir Kıymetlendirme (ÇED) müracaatında bulundu.

AÇIK HAVUZ OLACAK

ÇED süreci başlayan projenin tanıtım belgesinde yer alan bilgilere nazaran projenin bedeli 464 milyon 649 bin 108 TL olarak hesaplandı. Toplam 17 bin 665 metrekare üzerinde 293 konut kapasiteli projede 79 bin metrekare inşaat yapılacak. Yükseklikleri 4 ve 7 kat ortasında değişen 10 adet blok inşa edilecek. Proje kapsamında 200 metrekarelik açık yüzme havuzu, 364 metrekarelik süs havuzu yapılacak. Projede toplam 427 araçlık kapalı otopark alanı da yer alacak.

İstanbul’un en kıymetli yerlerinden birisi tekrar ranta kurban edildi.

2025 yılında tamamlanması planlanıyor

– Tapuda “Bostan ve İki Ahır” niteliğinde olan parselin mülkiyeti TOKİ’ye ilişkin. İmar planlarında “konut” alanı işlevine sahip. Boş durumdaki yerde ekim ayında hafriyat çalışmalarının başlaması, Haziran 2023’te bitirilmesi planlanıyor. Alandan 57 bin 922 ton hafriyat çıkacağı hesaplandı. Projenin iskâna açılış tarihi ise Ağustos 2025 olarak planlandı.

Vahit Kiler

AKP periyodunda işleri büyüdü

– AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, daha evvel de 3 devir AKP’den milletvekili seçilmişti. 1983 yılında ailesiyle besin perakendeciliği işine giren Kiler, AKP periyodunda işlerini büyüttü. Holdingleşen Kiler Ailesi, inşaattan dokumacılığa, güçten endüstriye kadar pek çok alanda faaliyet yürütüyor. Vahit Kiler, hala Kiler Holding İdare Heyeti Lider Vekili olarak şirkette misyon yapıyor.

Avrupa’nın en yüksek rezidansı

Son yıllarda dikkat çeken birtakım projelerde Kiler GYO imzası var. Avrupa’nın en yüksek rezidans binası İstanbul Sapphire, bir Kiler GYO projesi. Binanın yüksekliği 262.5 metre. Tekrar İstanbul Kartal’da Vilayetler Bankası’na ilişkin 13 bin metrekarelik arazi de bu şirkete satıldı ve toprakta “Referans Kartal Tower Projesi” yükseliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.