Vilayet sıhhat müdürlüğü yalanlamıştı… Oksijen skandalında gerçek ortaya çıktı

İYİ Partili Fahrettin Yokuş, 19 Temmuz 2020 gecesi Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yazır Ek Binası’nda oksijenin tükenmesi nedeniyle kimi hastaların hayatını kaybettiğini ileri sürmüş, vilayet sıhhat müdürlüğü de argümanları yalanlamıştı. Av. Adlan Ataş, müfettiş soruşturması ve ceza belgesinde yer alan şahit sözleriyle hastanede oksijenin tükendiğini, hastaların tıbbi belgelerindeki çelişkilere nazaran ise de 6 kişinin vefatının ortaya çıktığını söyledi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, 19 Temmuz 2020 gecesi Konya Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde corona virüsü nedeniyle entübe halde bulunan birtakım hastaların oksijen gazının bitmesi nedeniyle ömrünü yitirdiğini ileri sürmüştü.

HASTALARA AMBU YAPILDIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

O devirde Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tezleri yalanlasa da olayla ilgili yapılan ön inceleme raporunda hastanede oksijen sisteminde yaşanan arıza nedeniyle hemşireler tarafından birtakım hastalara ambu yapıldığı (manuel teneffüs cihazı) ortaya çıkmıştı.

OLAYI BİLDİREN SIHHAT ÇALIŞANLARINA DAVA AÇILMIŞTI

Öte yandan hastanedeki oksijen skandalını ortaya çıkartan karı koca iki sıhhat çalışanına ise ‘suç uydurma’ gerekçesiyle dava açılmış ve aylıktan kesme cezası verilmişti.

Yaşanan gelişmelerin akabinde ise olayın araştırılması için Sıhhat Bakanlığı tarafından müfettiş görevlendirilmişti.

“OLAY GÜNÜ 2 DEĞİL, 6 VEFAT OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Sağlıkçı çiftin avukatı Adlan Ataş, oksijen skandalı ile ilgili yeni gelişmeyi SÖZCÜ’ye açıkladı.

Ataş, müfettiş soruşturmasında ortaya çıkan şahit tabirlerinde ve dokümanlarda hastanede oksijenin tükendiğini ve hastaların tıbbi evraklarındaki çelişkilere nazaran 6 kişinin vefatının ortaya çıktığını söyledi.

Ataş, mevzuyla ilgili şunları söyledi:

*Konya’da 2020 yılında yaşanan hastanede oksijen gazının tükenmesi olayı Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü tarafından yalanlamış ve olay günü 2 vatandaşın Covid yüzünden vefat ettiğini, olay günü hastanede hiç bir sorun yaşanmadığını açıklamıştı.

*Olayı savcılığa ihbar eden memurlara disiplin cezaları verilmiş, misyon yerleri değiştirilmiş ve ‘Suç Uydurma’ suçlamasıyla dava açılmıştı.

*Ancak ceza yargılaması ve müfettiş soruşturması sırasında ortaya çıkan şahit tabirleri ve evraklar hastanede oksijenin tükendiğini, hastaneye oksijen getiren TIR’ın Ankara’dan gelinceye kadar 4 toplamda ise 6 mevtin olduğunu ve vefat eden hastaların tıbbi evraklarındaki çelişkiler olayı açıkça ortaya koyuyor.

*Vefat eden hastaların belgeleri incelendiğinde ise farklı durumlar kelam konusu. Örneğin 01:50 de vefat ettiği söylenen vatandaşın tıbbi bakım tablosunda sabah 05:00‘de hayat bulgularının olduğu, vefatı resmileştiren EKG çıktısında vefat edenin erkek olduğu, saat bilgisi olmadığı açıkça görülüyor.

*Diğer vefat ettiği söylenen vatandaşımızın da vefat ettiğinin yasal delili olan düz çizgili EKG’si de evrakta bulunmuyor.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARININ CEZASI İPTAL EDİLDİ”

İki sıhhat çalışanına ‘suç uydurma’ gerekçesiyle açılan davadaki cezaların Yönetim Mahkemesi tarafından iptal edildiğini kaydeden Ataş, şöyle konuştu:

*Dava evrakına giren olay gününe ilişkin dokümanlar ile şahitlerin sözleri olayı tüm ayrıntılarıyla gün yüzüne çıkarmış, müvekkillerimin savcılığa yaptıkları bildirimdeki haklılıklarını göstermektedir.

*Nitekim müvekkillerime Vilayet Sıhhat Müdürü tarafından verilen disiplin cezaları da yönetim mahkemesi tarafından iptal edilmiştir.

*Mahkemede şahit olarak tabir veren sıhhat çalışanları hastanede oksijenin tükendiğini, entübe hastaların ventilatörlerinin alarm verdiğini ve hastalara ambu yapmak zorunda kaldıklarını açıkça tabir ettiler.

*Burada en kıymetli ayrıntı ise hasta sayıları ile ambu yapabilecek işçi sayısında orantısızlık. Bu durum bile başlı başına ne kadar büyük bir kaosun yaşandığını ortaya çıkardı.

“OLAYIN ARAŞTIRILMASI İÇİN YENİ CÜRÜM DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Ortaya çıkan kanıtlarla birlikte oksijen skandalının araştırılması için Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yeni bir kabahat duyurusunda bulunduklarını söz eden Adlan Ataş, şöyle konuştu:

*Olay gecesi tüm yaşananlar aslında nöbetçi sıhhat çalışanlarının tutanaklarında mevcut olmasına karşın mahkemede ve idari soruşturmada ‘hiç bir karşıtlık olmadı’ diye söz veren işçiler hakkında palavra beyanda bulunmaktan ayrıyeten hata duyurusunda bulunacağız.

*Olay günü, Ankara’dan çarçabuk oksijen gazı istenmesi de hastanede oksijenin tükendiğini açıkça göstermektedir.

*Ortaya çıkan yeni kanıtlar ile birlikte Cumhuriyet Başsavcılığına yeni cürüm duyurusunda bulunduk.

*Hastanede oksijen tükenmesi başlı başına bir rezalet iken bu olayın ölümlere ya da önemli sekellere sebep olup olmadığı Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tüm taraflarıyla araştırmaları sonucu ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.