İsrail güçleri, 14 yaşındaki Filistinli genci başından vurarak öldürdü

T24 Dış Haberler

Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria’da 14 yaşındaki Filistinli bir genci öldürerek bölgede artan şiddet olaylarının ortasında son ölüm vakasına imza attı. Yerel haber kaynakları gencin başından vurulduğunu yazdı.

Perşembe günü erken saatlerde duyurulan vurulma olayı Qalqilya kentinde meydana gelirken, İsrail güçlerinin gece boyunca yerel bir mahalleye baskın düzenlediği ve çatışmalara neden olduğu bildirildi. Mahalle sakinleri Reuters haber ajansına mahalle gençlerinin askerlere taş attığını, askerlerin de ateşle karşılık verdiğini söyledi.

Filistin haber ajansı Wafa, kurbanın genç Faris Abu Samra olduğunu açıkladı.

Olay, Batı Şeria’nın güneyinde, Nablus’un eteklerindeki Al-Ain mülteci kampına yapılan baskında bir başka Filistinlinin öldürülmesinden sadece saatler sonra meydana geldi.

2023, İsrail’in en çok Filistinli öldürdüğü yıl olmaya doğru gidiyor

Yakın tarihli bir Sivillerin Korunması raporunda Birleşmiş Milletler, Ocak ve 29 Mayıs tarihleri arasında Batı Şeria’da 112 Filistinli’nin öldürüldüğünü açıkladı ki, bu sayı 2022’de aynı dönemde kaydedilen ölüm sayısının iki katından fazla.

Raporda ayrıca İsrail güçlerinin 41’i çocuk olmak üzere tahmini 409 Filistinli’yi de yaraladığı kaydedildi.

2022 yılı, işgal altındaki Batı Şeria’da Filistinliler için en ölümcül yıl olmuş ve 33’ü çocuk olmak üzere 150 kişi hayatını kaybetmişti. 2023 yılındaki saldırılar, Batı Şeria’daki ölü sayısında üst üste altıncı yıllık artışa işaret ediyor.

Yetkililer, Birleşmiş Milletler’in 2005 yılında ölümlerin kaydını tutmaya başlamasından bu yana 2023 yılının Batı Şeria’daki Filistinliler için en ölümcül yıl olma yolunda ilerlediği uyarısında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx