Mustafa Sarıgül: Asgari ücret her 4 ayda bir güncellenmeli

CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül, asgari ücretin her dört ayda bir güncellenmesi gerektiğini belirterek, “Böyle giderse ekmek, et, gıda fiyatları alabildiğine yükselir” dedi.

Sarıgül, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun, asgari ücretin 1 Temmuz 2023 itibarıyla brüt 13 bin 414, net 11 bin 402 liraya yükseltilmesi konusunda anlaşmasının gıda fiyatlarını etkileyebileceğini söyledi.

Asgari geçim araştırması yapılması gerektiğini dile getiren Sarıgül, “Asgari ücretin de her dört ayda bir mutlaka güncellenmesi lazım. Böyle giderse, ekmek, et, gıda fiyatları alabildiğine yükselir. Bu rakamları son derece az buluyorum. Tedbir alınmadığı takdirde seneye bu zamana kalmaz etin fiyatı bin 200 liraya kadar çıkar” diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sarıgül, Anayasa Mahkemesinin, HDP’nin Hazine yardımına bloke konulması başvurusuna ilişkin, “karar vermeye yer olmadığı” hükmünü nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, Hazine yardımının yasalar çerçevesinde verildiğini ifade etti.

“Bir kere ihanet ettiyseniz, ömür boyu edersiniz” 

Sarıgül, eski CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener‘in cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili açıklamalarının sorulması üzerine de, “” dedi. 

Sarıgül, cumhuriyetin 100. yılı kutlamalarıyla ilgili TBMM Başkanlığı’na bugün bir soru önergesi vereceğini de söyledi.

TIKLAYIN | Yeni asgari ücret belli oldu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx