SGK Uzmanı Ali Tezel ‘hayırlı uğurlu olsun’ diyerek açıkladı. En düşük emekli maaşında rakam belli oldu

SGK Uzmanı Ali Tezel, yerel seçimlerin ardından maaşlara yapılacak darbeyi anlatarak, pek çok emekli ve çalışanı ilgilendiren kara haberi verdi

Milyonlarca emeklinin maaşına Ocak ayında yapılan yüzde 49,25 oranında zammın ardından en düşük emekli maaşı 10 bin TL olmuştu. Ancak her gün artan enflasyonla beraber gelen zamlar, açlık sınırının 16 bin TL’ye yükselmesine ve emeklilerin geçinememesine neden oluyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yerel seçimde emeklilerin durumlarına ilişkin; belediyeler üzerinden emekli kartı ve Temmuz’da ara zam sinyalini vermişti. Yerel seçim sürecinde kendilerine bir seyyanen zam gelmemesine sinirlenen emekliler, sosyal medya üzerinde tepkilerini ifade etmişlerdi.

Yerel seçim sonuçlarına da yansıyan emeklilerin tepkisi, 20 yılın sonunda CHP’nin, AKP karşısında büyük bir zafer kazanmasına neden oldu. Çoğu SGK uzmanı da yerel seçim sonuçlarını emeklilerin tepkisi olarak değerlendirdi. Peki, bundan sonra iktidarın emekliler için atacağı adımlar nasıl şekillenecek? TELE 1 canlı yayınında konuşan SGK Uzmanı Ali Tezel, çarpıcı ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘2024 yılı emekliler yılı olacak söylemine yönelik değerlendirmelerde bulunan SGK Uzmanı Ali Tezel, AKP’ye oy veren emeklilerin büyük kısmının sandığa gitmediğini öne sürdü. Tezel, “Ama gerçeği gören emekliler de sandığa gidip AKP dışındaki partilere oy vermeye devam ettiler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylık yolunun açılması için anayasanın değişmesi gerektiğini ifade eden Tezel, Meclisin seçim kararı alması gerektiğini belirterek, AKP’nin ya Anayasayı değiştireceğini, ya da erken seçim kararı alacağını dile getirdi. AKP’nin Anayasayı değiştiremeyeceği için seçim kararı alacağını ifade eden Tezel, bunun da seçim varsa emeklinin cebine para girer, seçim yoksa girmez anlamına geldiğini vurguladı.

Tezel, bir diğer kötü haberi ise çalışan ve emekli maaşları için verdi. Asgari ücrete bir ara zam konusunun iktidar tarafında gündemde olmayacağını iddia eden Tezel, emeklilere de TÜİK’e göre enflasyon oranında fark yapılacağını vurguladı. Tezel, emekliye verilecek artışın zam olmadığını 6 aylık kanunda olan TÜFE artışı olduğunu ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx